Misie w projekcie „Mały Miś uczy samodzielności”

Wpis dodał(a) Ewa Chylińska

Grupa Misiów z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku ma swojego pluszowego ulubieńca - misia Stasia, który jest uczestnikiem ich codziennych zabaw lub odpoczywa na półce z książkami, uważnie obserwując działania dzieci. Misio Stasio był również bohaterem projektu „Mały Miś uczy samodzielności”, w ramach którego, podczas wspólnych zajęć i zabaw, Misie utrwalały normy i zasady prawidłowego zachowania się w grupie rówieśniczej, wdrażały się do podejmowania decyzji i dokonywania właściwych wyborów. Dzieci omawiały różne zasady zachowania się i uczyły się przewidywać negatywne skutki wynikające z nierespektowania ich czy też braku posłuszeństwa, co prezentowały w scenkach dramowych. Miś był również uczestnikiem swobodnych zabaw dzieci i zawsze chciał ciekawie spędzać czas. To mobilizowało przedszkolaki do podejmowania samodzielnych decyzji, co będą robić, w co będą się bawić i samodzielnego doboru przyborów czy zabawek, których użyją w trakcie wybranej przez siebie aktywności. Podsumowaniem projektu było tworzenie przez Misie kodeksu, podczas którego, dzięki zastosowaniu metody peer-learning, poprzez interakcje uczyły się wzajemnie od siebie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, rozwijały umiejętności komunikacyjne i społeczne, a także poznawały odmienne zdanie koleżanek i kolegów. To w konsekwencji prowadziło je do rozumienia konieczności szanowania go i kształtowania postawy tolerancji.

od Ewa Chylińska

do Ewa Chylińska