Czworonożni przyjaciele

Wpis dodał(a) Katarzyna Liszka

Dwudziesty siódmy listopada zapowiadał się bardzo interesująco w naszym przedszkolu, ponieważ realizowany był projekt pod patronatem Bliżej Przedszkola „Bliżej pieska”. W związku z tym odwiedził nas szczególny gość. A dokładnie rzecz ujmując dwóch gości. Do przedszkola zawitała Pani Agnieszka Krzystała ze ŚWIATA PSA wraz ze swoim pupilem Gretą. Pani Agnieszka przedstawiła pokrótce na czym polega praca behawiorysty. Opowiedziała dzieciom również o tym, jak zachowywać się poprawnie w stosunku do zwierząt, czego robić nie wolno, aby psów nie denerwować. Chętne przedszkolaki miały okazję pogłaskać Gretę, która pokazywała swoje umiejętności. Jedną z nich było węszenie i odnajdywanie smakołyków w zabawce. Pani Agnieszka, jako wolontariuszka Opolskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej, zapoznała również dzieci z pracą przewodnika i jego psa, zwróciła uwagę na fakt, że psy często są w stanie zdecydowanie szybciej odnaleźć osobę zaginioną. Behawiorystka wspomniała również o tym, jak ważne jest wychowywanie i szkolenie psa już od szczeniaka w myśl zasady – czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. Pani Agnieszka wspomniała także o psim przedszkolu, które jest bardzo ważnym etapem socjalizacji każdego psa. Zaprosiła także przedszkolaki do swojego ośrodka szkolenia i terapii Świat Psa na Podbucze koło Wodzisławia Śląskiego.

W czasie spotkania omówiony został również projekt „Yellow Dog więcej przestrzeni dla psa”. W związku z nim przedszkolaki dowiedziały się co oznacza żółta chustka lub inna żółta rzecz znajdująca się na psie. Zwrócono także uwagę na pozycję obronną „żółwik”, która została później przećwiczona z dziećmi w sali. Jednym słowem przedszkolaki nauczyły się wszystkiego co najważniejsze, aby dobrze czuć się w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół.

Dzieci ze wszystkich grup, aby podziękować Pani Agnieszce za przybycie, na jej prośbę, zbierały karmy mokre dla psów. Wszystkie zebrana dary zostały przekazane rybnickiej Fundacji Jestem Głosem tych, co nie mówią.

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za przybycie oraz pouczający dzień pełen wrażeń dla wszystkich dzieci – nawet dla tych, które na początku nie czuły się swobodnie w towarzystwie Grety, ale później bardzo się do niej przekonały.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Katarzyna Liszka

do Katarzyna Liszka