Wycieczka Przedszkolaków na Komisariat Policji oraz Superkierowca

Wpis dodał(a) MAGDA MOSCINSKA-CIEJPA

Wycieczka Przedszkolaków z Wrzosowej na Komisariat Policji w Poczesnej oraz Spotkanie z Superkierowcą Autobusu.

W dniu 05 października 2018 roku nauczycielka, p. M. Mościńska-Ciejpa zorganizowała wycieczkę do Komisariatu Policji w Poczesnej. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komisariatu i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa, a także poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się na dyżurce gdzie serdecznie przywitał nas pan sierżant sztabowy - Kamil Wojtasik który był naszym przewodnikiem. Zaprosił dzieci do obejrzenia dyżurki z drugiej strony gdzie opowiedział o pracy policji, zaprezentował jak kontaktuje się z funkcjonariuszami pracującymi w terenie. Następnie obejrzeliśmy świetlicę gdzie policjanci mają szkolenia i odprawy. Widzieliśmy sprzęt, który wykorzystują do swojej pracy policjanci: latarkę, lizak „stop”, kajdanki, pałkę policyjną. W czasie spotkania pan policjant przypomniał nam numer alarmowy na policję 997 i 112. Następnie dzieci przeszły na plac, gdzie mogły obejrzeć policyjne pojazdy. Policjant udzielił również informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych oraz o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjant krótko omówił też podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień:

• unikanie przebywania w niebezpiecznych miejscach,

• unikanie kontaktów z nieznajomymi,

• co należy zrobić w przypadku zgubienia się,

• jak należy się zachować, gdy zaatakuje nas pies,

• uświadomienie dzieciom zagrożeń,

• jak unikać niebezpieczeństw, z jakimi można spotkać się każdego dnia oraz w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach, gdy się już pojawią.

Przedszkolaki miały mnóstwo pytań na temat pracy policji: jak pracują, czy policja dysponuje motorami, jak wygląda broń i wiele innych. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wiele wrażeń i z pewnością wybierzemy się tam za rok. Dzieci w przyszłym roku chcą się dowiedzieć czegoś więcej o technikach kryminalistycznych czyli, w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady. Pod koniec spotkania przedszkolaki wraz z policjantem wykonały pamiątkowe zdjęcia i podziękowały za przeprowadzone spotkanie.

Spotkanie z Panem Policjantem wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przyniosło wiele radości. DZIĘKUJEMY!

Kulminacyjnym wydarzeniem był powrót przedszkolaków autobusem miejskim do przedszkola, podczas którego doszło do kolizji autobusu z samochodem osobowym. Kolizja była nie groźna, dzieciakom nic się stało ale musieliśmy opuścić autobus i czekać na autobus zastępczy. Po dłuższym czasie oczekiwania dotarł do nas wyczekiwany Kierowca Autobusu Miejskiego nr 53 , który to na prośbę nauczycielki i w trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków zboczył z kursu i podwiózł zmęczone czekaniem przedszkolaki pod samą furtkę przedszkola. Bardzo Dziękujemy Naszemu Superkierowcy oraz Wszystkim Pasażerom za wyrozumiałość i pomoc Małym Pasażerom w kryzysowej sytuacji.

mgr M. Mościńska-Ciejpa

od MAGDA MOSCINSKA-CIEJPA