Spacer Pałuczaczków ulicami miasta Szubin

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

Nasza mała Ojczyzna Szubin, małe miasteczko, w którym żyjemy, jest na wyciagnięcie ręki. Tutaj poznajemy, doświadczamy i odkrywamy otaczające nas środowisko ze swoim pięknem i bogactwem. Dom, rodzina, obyczaje przypominają o wartościach wspólnie przeżywanych, w zabawie, radości, odpoczynku.

Zabawa jest podstawową formą działalności dziecka w okresie przedszkolnym, jest doskonałą okazją do przekazywania wiedzy na temat rodzimej kultury. W procesie wychowania dziecka niezwykle ważne jest sięganie do tradycji kulturowych. Ważnym czynnikiem przybliżenia dzieciom regionalnych zwyczajów i obrzędów jest wprowadzenie w świat folkloru.

W Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie od bardzo dawna kultywujemy tradycje ludowe z obrzędami  i zwyczajami. Kształtujemy w dzieciach poczucie systemu własnej wartości i przynależności do konkretnego miejsca. Lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą je rzeczywistość. Region jest tą rzeczywistością zakorzeniającą człowieka w bliskiej mu wspólnocie, kulturze i terytorium, a tym samym daje poczucie bycia u siebie, bycia sobą.

Pałuczaczki kochają swoją małą ojczyznę z uliczkami, sklepami, instytucjami i zabytkami. Spacerując ulicami miasta, maluchy wzbudzają zachwyt wśród mieszkańców swoim pięknem i urokiem. Młode pokolenie Szubinian odkrywa radosne i pozytywne strony życia z uwzględnieniem aktywności poznawczej i wychowawczej. Ma świadomość, iż jego naturalne środowisko takie jak rodzina, społeczność lokalna, ojczyzna są wielką wartością dająca poczucie bezpieczeństwa i naturalnej przynależności, które nie są możliwe bez identyfikacji z najbliższym środowiskiem.

Poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu przez dzieci ma istotne znaczenie dla wszechstronnego rozwoju i kształtowania osobowości. Budzi wrażliwość estetyczną na piękno otaczającego świata, angażując wszystkie zmysły.

od Jolka Storzyńska

do Jolka Storzyńska