Książka dla przedszkolaka

Wpis dodał(a) Anna Pederska

Książki są skarbnicą wiedzy. Dawniej były bardzo kosztowne, dziś są dostępne dla każdego.  Już wśród najmłodszych wzbudzają zainteresowanie. W naszym przedszkolu zorganizowałam w celu promocji czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018 sześć spotkań autorskich z pisarką poczytnych książek dla dzieci panią Ewą Musiorską. W spotkaniu, uczestniczyły dzieci   z wszystkich grup. Pisarka  już od pierwszego spotkania nawiązała świetny kontakt z przedszkolakami, czytała im fragmenty swoich bajek, wiersze opowiadała o swojej twórczości i skąd zapożycza pomysły na swoich nowych bohaterów. Dzieci z mojej grupy brały również udział w porankach czytelniczych, raz w miesiącu odwiedzała nas bibliotekarka szkolna która czytała nam bajki terapeutyczne. Podpowiadała przedszkolakom jak radzić sobie z własnymi emocjami. My również odwiedziliśmy ją w szkolnej bibliotece i dowiedzieliśmy się czym różni się biblioteka od księgarni jak powstaje książka i jak należy się z nią obchodzić. Po powrocie naprawialiśmy i obkładali książki w naszym kąciku. Moi podopieczni odwiedzali również raz w miesiącu MBP Filia Szczkowa. Na spotkaniach słuchały czytanych dla nich przez bibliotekarkę bajek zgodnych z przewodnimi tematami  i przeglądały interesujące ich książki, zwiedzały bibliotekę dowiadując się jak funkcjonuje, jak przebiega proces wypożyczania książek, czym się różnią książki i jakie są inne formy docierania do literatury dziecięcej (czasopisma dziecięce, strony internetowe dla dzieci oczywiście w obecności dorosłych). Dodatkowo brały udział w cyklu zajęć pod tytułem „Literatura i sztuka” współorganizowanych przez Bibliotekę i pracownie ceramiczną MDK w Szczakowej, podczas których dzieci miały okazję zapoznać się z tematami zajęć nie tylko w teorii ale też od strony praktycznej. W II półroczu wykorzystując pomoce z czasopisma Nauczycielka Przedszkola stworzyłam w sali kącik biblioteczny do którego gromadziliśmy książki przez pierwsze półrocze, zaangażowałam do tego przedsięwzięcia rodziców przedszkolaków, którzy podarowali książki, udostępniłam również własną literaturę dziecięcą zgromadzoną w ciągu mojej pracy zawodowej. Wszystkie dzieci z mojej grupy miały założone karty biblioteczne i  wypożyczały z chęcią książki z naszego kącika , które rodzice im czytali w domu do końca roku szkolnego. Sama również codziennie czytałam przedszkolakom po obiedzie fragmentami książki dla dzieci. Zorganizowałam także we współpracy z koleżankami dwa międzygrupowe konkursy recytatorskie pod hasłem: „ Humor w poezji dla dzieci” i „ Mały Patriota”. Czytajmy dzieciom, bo każda książka to czekający na odkrycie nowy świat i to jest właśnie wspaniałe.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Anna Pederska

do Anna Pederska