Zabawy badawcze z wodą

Scenariusz zajęć badawczych
Prowadząca: Małgorzata Pankowska
Grupa wiekowa: 4 latki
Data: 31.04.2017
Temat zajęć: „Woda” zabawy badawcze
Obszary z Podstawy Programowej: I/5, I/7, II/4, III/5, III/8, III/9, IV/13
Cele ogólne:
-
poznanie właściwości wody
-
rozwijanie umiejętności badawczych
Cele szczegółowe:
-
aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych zgodnie z instrukcją słowną
-
zapoznaje się z właściwościami wody ( smak, zapach, kolor)
-
przeprowadzenie doświadczenia ( dokonanie obserwacji i wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń)
-
przestrzega ustalonych reguł i zasad grupowych w trakcie organizowanych sytuacji edukacyjnych
-
uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
-
reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe
-
doskonali umiejętności pracy w grupie
-
rozwiązuje zagadki słuchowe;
-
uczestniczy w zabawie ruchowej;
Metody:
-
Słowno -oglądowa (pokaz, ilustracja)
-
Czynna- zadaniowa
-
Aktywizująca
Forma:
-
indywidualna
-
z całą grupą
Środki dydaktyczne:
-
woda, kubeczki, krepina, pojemnik, makaron, nitka, fasola, plastelina, słomki, nakrętki, radiomagnetofon, płyta CD,
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby na dzisiejszych zajęciach poeksperymentowali. Nauczyciel przygotowuje dla dzieci zagadkę, jeśli ją rozwiążą , będą wiedzieli, co będą dziś badać. Prosi, aby dzieci wsłuchały się w odgłos, który za chwile usłyszą i spróbowały odgadnąć co to jest (woda) Rozmowa z dziećmi na temat tego do czego służy nam woda?
2. „Wodne czynności”- zabawa ruchowo-naśladowcza z elementami pantomimy.
Dzieci ilustrują ruchem, gestem, mimiką czynności, przy których wykorzystywana jest woda- np. mycie rąk, mycie zębów, picie wody, pływanie, podlewanie kwiatków, pranie.
3. Zabawa badawcza „ Poznajemy właściwości wody”
Nauczyciel nalewa wodę do przeźroczystej szklanki i podchodzi do każdego dziecka i zadaje pytania:
- jaki kolor ma woda? (bezbarwna, przezroczysta)
- czy woda ma zapach? (nie ma zapachu)
- próbują wodę, określają jaki ma smak? ( woda nie ma smaku) dzieci dostają wodę w kubeczku.
Nauczyciel bierze drugą szklankę, tym razem ciemniejszą i pyta się dzieci czy jak przeleje wodę do ciemnej szklanki czy zmieni ona kolor?
Nauczyciel stawia na środku dywanu przeźroczyste pudełko do którego nalewa wodę, wrzuca wybrane materiały ( balon, makaron, plastelinę, pieniądze) i zadaje dzieciom pytanie czy wiedzą który z tych przedmiotów utonie a który nie?
4. „Tonie, barwi, pływa” - eksperyment badawczy
Dzieci otrzymują różnorodne materiały (makaron, nitkę, plastelinę, nakrętka, krepinę) do badania właściwości wody w zakresie co tonie, co się zabarwi a co pływa. Dzieci wrzucają najpierw krepinę aby zabarwić wodę. Nauczyciel podaje dzieciom instrukcje słowną ( najpierw wrzucamy nitkę- barwi się/nie barwi, pływa/ nie pływa, następnie plastelinę itd) po czym dzieci wysuwają wnioski na temat zauważonych zmian.
5. Ewaluacja
Dzieci zaznaczają na tablicy zaobserwowane zjawiska.
6. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zabawę