Projekt i warsztaty "Jesień smakuje dynią" w Przedszkolu nr 20 w Krakowie

Wpis dodał(a) Agnieszka Lisowska

W październiku, wraz z moimi 4-latkami z Samorządowego Przedszkola nr 20 w Krakowie, realizowaliśmy projekt „Jesień smakuje dynią”. Podczas realizacji tematu, dzieci stworzyły siatkę wiedzy oraz pytań, opisywały wygląd zewnętrzny dyń różnych odmian, porównywały ich rozmiary, wagę, kolory i kształty, dowiadywały się gdzie rośnie dynia i jakie są etapy jej wzrostu, a także sprawdzały jak dynia wygląda w środku. Przedszkolaki poznawały dynię wielozmysłowo, oglądając, dotykając, wąchając i smakując. Szukały dyń
na półkach sklepu warzywnego i kupiły dynię do kącika przyrody. Kształtowały umiejętności matematyczne, ustawiały dynie w kolejności rosnącej i malejącej, klasyfikowały i przeliczały, łączyły w pary identyczne sylwety dyń. Przedszkolaki przeprowadziły też eksperymenty "Dyniowy wulkan" i "Rośnij dynio" pokazujące reakcję łączenia zasady z kwasem, stworzyły też ciekawą pracę plastyczną. Podsumowaniem projektu były rodzinne warsztaty "Jesień smakuje dynią", na warsztaty przybyło bardzo dużo osób, więc większa część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej. Uczestnicy spotkania bawili się podczas pląsów, tańców, zabaw ruchowych (m.in. z „Wiatrakiem matematycznym”) i konkurencji drużyn (np. slalom z dynią), wykonali piękne bibułowe dynie, a także próbowali upieczonych wspólnie dyniowych muffinek.

Poszukiwacze Przygód - W krainie zabaw z rodzicami

Podczas realizacji projektu przedszkolaki zaprosiły rodziców do przedszkola i spędziły wspólnie z nimi czas.

od Agnieszka Lisowska

do Agnieszka Lisowska