Tęczowe Ludki w Krainie Przyrody

Wpis dodał(a) Elżbieta Górska

W maju 4-latki z grupy Tęczowych Ludków z Przedszkola Niepublicznego PROMYK w Głogowie udały się do Krainy Przyrody. Towarzyszyła im sympatyczna gąsieniczka oraz owady z opowiadania pt. „Co piszczy w trawie?” Ewy Stadtmüller załączonego do opublikowanego w miesięczniku „Bliżej Przedszkola” scenariusza zajęć „Marzenia gąsienicy”. Zajęcia rozpoczeły się od wysłuchania przez dzieci opowiadania. W oparciu o opowiadanie oraz plansze dostępne na portalu Bliżej Przedszkola dzieci poznały cykl rozwojowy motyla. Mogły też poczuć się jak gąsienice, poczwarki i motyle podczas zabaw ruchowych przy muzyce, do których wykorzystałam pobrane z portalu Bliżej Przedszkola utwory muzyczne „Motyl i gąsienica” oraz „Taniec motyli”. Mieszkańcy łąki z plakatu zamieszczonego w miesięczniku posłużyły do poznania zwierząt zamieszkujących łąki. Dzieci uczyły się poprawnych nazw zwierząt, dzieliły nazwy zwierząt na sylaby, ustalały liczbę sylab oraz wyszczególniały pierwszą głoskę w słowie. Podejmowały próby opisywania poszczególnych zwierząt oraz rozpoznawawały je po opisie. Zapoznały się również z graficznym zapisem nazw zwierząt. Następnie nadszedł czas na zabawy matematyczne : liczenie zwierząt, porównywanie ilości zwierząt, dobieranie właściwej cyfry do ilości zwierząt. Dzieci wyszły z inicjatywą, aby policzyć nogi oraz skrzydła u zwierząt i określić, które ma ich najwięcej, a które najmniej. Ostatnią częścią zajęć było wykonanie motyla z rolki po papierze oraz kolorowego papieru. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach, a wykorzystane pomoce dydaktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

Poszukiwacze Przygód - W krainie przyrody

od Elżbieta Górska