JAK PRZEDSZKOLAKI PODRÓŻUJĄ PO ŚWIECIE?

Wpis dodał(a) Dorota Niemier

Dzieci z Przedszkola nr 48 w Poznaniu bardzo lubią podróżować i poznawać nowe miejsca. Przygodę z podróżami rozpoczęły od spacerów po najbliższej okolicy przedszkola, zapoznaniem się z różnymi budynkami, sklepami, punktami usługowymi, szkołami, innymi przedszkolami, pobliskimi bibliotekami, rynkiem i placami zabaw.

W ramach Klubu Turystyki Rodzinnej „TRAMPEK” odbyły się wycieczki statkiem po Warcie, na Stadion Lecha, na Stary Rynek w Poznaniu, do różnych muzeów i teatru animacji oraz do Lasku Marcelińskiego, gdzie podsumowano w formie quizu pracę Klubu oraz urządzono piknik.

Jesienią nasze przedszkolaki udały się w podróż poza Poznań do Ekologicznego Ogrodu Gładysiaków w Wirach, zapoznając się w nim z jesiennymi owocami i warzywami, biorąc udział w „dyniowych warsztatach”, bawiąc się i odpoczywając na świeżym powietrzu.

Uczestnicząc w zbiórce darów „Opatrunek na ratunek”, dzieci wyruszyły w podróż do Afryki - wprawdzie tylko palcem po mapie i globusie, ale poznały warunki życia swoich kolegów w Afryce, ich wygląd, miejsce zamieszkania, zabawy, zainteresowania i potrzeby.

Dzieci z najstarszej grupy „Kaczuszki”, oglądając prezentacje multimedialne oraz słuchając opowiadań i legend, odwiedziły Śląsk. Zapoznały się z regionalnymi tradycjami oraz pracą górników w kopalni. Uczestnicząc w programie „Czyste powietrze wokół nas” dzieci spacerowały ulicami miasta w poszukiwaniu zanieczyszczeń powietrza.

W grudniu wszystkie dzieci wyruszyły w podróż na Biegun Północny do Krainy Świętego Mikołaja, czyli do Muzeum Łowiectwa w Zarzewie, gdzie miały możliwość zobaczenia wystawy zwierząt i ptaków z całego świata oraz wystawy „Cztery Pory Roku”, uczestniczyły w świątecznych warsztatach ozdabiania pierniczków i spotkały się ze św. Mikołajem i jego zaprzęgiem.

W styczniu najstarsza grupa dzieci „Kaczuszki” wyruszyła na zwiedzanie tradycyjnych  żłóbków bożonarodzeniowych w poznańskich kościołach. Przy okazji dzieci odwiedziły Zamek na Wzgórzu Przemysła, Stary Rynek, Bamberkę i poznańskie koziołki Pyrka i Tyrka na Placu Kolegiackim. Z legend i opowiadań poznały też Kraków, księcia Kraka, Wawel i jaskinię smoka. Podróżując po krajach Unii Europejskiej „Kaczuszki” poznawały flagi, stolice i charakterystyczne miejsca w państwach europejskich.

Dzieci z najmłodszej grupy były na wycieczce w salonie Volkswagena.

W okresie wiosennym przedszkolaki wychodziły do parku i na łąkę, obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, a w czerwcu udały się do Nenufar Parku w Kościanie, spotykając się z kulturą Egipcjan i Indian. Pływały też tratwami w poszukiwaniu zaginionego skarbu Białego Nenufaru, odwiedziły krainę dinozaurów oraz baśni.

Przed wakacjami w ramach zajęć dydaktycznych, dzieci odwiedzą jeszcze różne ciekawe miejsca, w które można udać się na letni wypoczynek, będą rozmawiać o środkach lokomocji, którymi można podróżować oraz o zachowaniu bezpieczeństwa podczas letnich wypraw.

Poszukiwacze Przygód - W krainie podróży

od Dorota Niemier