MIESZKAMY W POLSCE - JESTEŚMY POLAKAMI

Wpis dodał(a) Dorota Niemier

W Przedszkolu nr 48 w Poznaniu od najmłodszych lat staramy się rozbudzać zainteresowanie dzieci Ojczyzną i kształtować pojęcie przynależności narodowej.

W listopadzie nasze przedszkolaki zapoznały się z symbolami i barwami narodowymi. Dzieci nauczyły się prawidłowej postawy podczas słuchania i śpiewania hymnu narodowego. Poznały pojęcia Ojczyzna, Polak, słuchały legend o powstaniu państwa polskiego.

Dzieci z najstarszej grupy zrobiły orła przestrzennego, komponowały swój dom ojczysty na tle polskiej flagi oraz przygotowały gazetkę z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, młodsze dzieci robiły orła techniką origami z białych kółek, a najmłodsze przedszkolaki malowały biało-czerwone chorągiewki i robiły kotyliony w barwach narodowych.

W lutym dzieci poznawały swoją miejscowość - Poznań, charakterystyczne zabytki, herb i jego symbolikę oraz legendy związane z Poznaniem. Oglądały teatrzyki „Historia poznańskich koziołków” oraz „Ratuszowe legendy”. Dzieci z najstarszej grupy uczyły się gwary poznańskiej i samodzielnie wykonały mały ilustrowany słownik gwary dla najmłodszych „Godamy po naszymu”, który zajął pierwsze miejsce w konkursie na opowiadanie lub wiersz napisany gwarą poznańską.

W maju obchodziliśmy Dzień Flagi, rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz rocznicę Dnia Zwycięstwa. Dzieci uczestniczyły w wielu wycieczkach i spacerach, podczas których obserwowały w najbliższej okolicy symbole i barwy narodowe.

Celem naszych działań było uwrażliwienie dzieci na piękno naszego kraju i jego historię oraz rozbudzanie uczucia przynależności i miłości do Ojczyzny już od najmłodszych lat.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Dorota Niemier

do Dorota Niemier