REALIZACJA PROJEKTU "KSIĄŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA" W P-LU nr 48 W POZNANIU

Wpis dodał(a) Dorota Niemier

W naszym przedszkolu w każdej grupie założono kąciki książek. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z książek, a dzieci z najstarszej grupy stworzyły Kodeks Korzystania z Książek.

Dzieci codziennie słuchały bajek podczas zajęć dydaktycznych, podczas relaksacji, zapoznały się z różnymi rodzajami książek (ksiązki dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, albumy, encyklopedie, słowniki, książki populano-naukowe itp.) oraz z etapami ich powstawania (od rękopisu autora, redakcję, ilustratora,  wydawcę, drukarnię, księgarnię lub bibliotekę aż do czytelnika), samodzielnie wykonywały ilustracje do wysłuchanych bajek, tworzyły własne książeczki i projektowały do nich okładki. Urządzona była również wystawac prac na temat "Moja ulubiona książeczka".

Nasze przedszkolaki były również na wycieczce w księgarni, a dzieci z najstarszej grupy regularnie uczestniczyły w warsztatach czytelniczo - plastycznych w pobliskiej bibliotece, gdzie uczyły się wypożyczać książki, słuchały ciekawych opowiadań, poznały pracę bibliotekarza, zapoznawały się z nowościami wydawniczymi dla dzieci.

Dzieci uczestniczyły w przedstawieniach teatralnych na podstwaie znanych bajek i baśni, które odbywały się na terenie przedszkola lub w teatrze. Również rodzice dzieci z najmłodszej grupy przygotowali dla wszystkich przedszkolaków piękne przedstawienie na podstawie baśni braci Grimm.

W naszym przedszkolu od kilku lat rodzice i starsze rodzeństwo przychodzą czytać dzieciom bajki w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W holu przedszkola stoi regał z książkami do czytania, z którego rodzice i dzieci mogą wypożyczać książki do domu lub czytać w przedszkolu. Regał ten wzbogacany jest książkami przynoszonymi z domów.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Dorota Niemier

do Dorota Niemier