ROZBUDZANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH WŚRÓD NAJMŁODSZYCH

Wpis dodał(a) JOANNA FORTUNIAK-FLEISZAR

W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z Publicznego Przedszkola w Rożnowie wzięły udział w czytelniczym projekcie autorskim pt. "Książki - książeczki, bajki - bajeczki", którego głównym założeniem było propagowanie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań wokół bajek i innych książek....

Na zajęciach dydaktycznych w ramach projektu realizowano następujące cele: czytanie różnego rodzaju książek, oglądanie ilustracji umieszczonych w książkach dla dzieci, rozmowy na temat ich treści, prace plastyczno - techniczne związane z tematyką omawianych utworów literackich dla najmłodszych (przygotowanie wspólnego plakatu do bajki "Czerwony Kapturek").

Dzieci odwiedzały pobliską bibliotekę w Rożnowie oraz byliśmy także z wizytą w bibliotece szkolnej. Panie bibliotekarki opowiedziały dzieciom, jak należy zachowywać się w takim miejscu, co to jest karta biblioteczna, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem, jak wygląda proces wypożyczenia książki itp.

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" rodzice naszych pociech odwiedzali często nasze przedszkole i z przyjemnością czytali oraz opowiadali o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa.

Przyłączyliśmy się również do ogólnopolskiego projektu "KSIAŻKA (DLA) PRZEDSZKOLAKA". W związku z powyższym faktem na przełomie kwietnia i maja zorganizowałyśmy "Kącik wymiany książek". Wspólnymi siłami opracowałyśmy regulamin korzystania z książek. Z pomocą naszych rodziców nasza przedszkolna biblioteczka oraz punkt wymiany bardzo szybko zyskały popularność. Dzieci mogły wypożyczyć książkę, a w zamian za to przynosiły do kącika inne pozycje z domu. Po wizycie w bibliotece każde dziecko zrobiło kolorową zakładkę do książki.

Przedszkolaki wykonały także ostatnio na zajęciach książeczki, które zostały przez nie uprzednio zilustrowane i zatytułowane. Będzie to nie lada niespodzianka dla rodziców z okazji zbliżającego się wielkimi krokami w naszym przedszkolu Święta Rodziny!

Zwieńczeniem poczynań było ogłoszenie konkursu plastycznego na temat: "Projekt okładki do mojej ulubionej bajki/książki", przeznaczony dla dzieci w wieku 3 - 6 lat oraz zbiórka książek w ramach projektu „PRZYJACIEL (NIE)POTRZEBNEJ KSIĄŻKI”. W najbliższym czasie zamierzamy również wystawić wiersz Juliana Tuwima "Rzepka" z udziałem naszych kochanych przedszkolaczków.

Joanna Fortuniak-Fleiszar

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od JOANNA FORTUNIAK-FLEISZAR

do JOANNA FORTUNIAK-FLEISZAR