"Polska - moja ojczyzna” - warsztaty z rodzicami

Wpis dodał(a) Justyna Gajewska

"Polska -  moja ojczyzna”  - warsztaty z rodzicami dzieci z grupy "Skrzaty” w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Bartoszycach

Dnia 17.05.2018 r. (czwartek) odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w grupie "Skrzaty”. To kolejne z działań mające na celu wychowanie dzieci w duchu wartości. Dzieci uczestniczyły w szeregu działań w tym zakresie: poznawały sławnych Polaków, uczestniczyły w konkursie plastycznym "Jestem Polakiem”, poznawały wiersze Władysława Bełzy opisujące piękno naszej ojczyzny. Przygotowały inscenizacje legendy "Warszawski Bazyliszek". Rezultaty w tym zakresie osiąga się poprzez stosowanie metod opartych na aktywizacji dziecka, w te działania wpisują się warsztaty dzieci z rodzicami, w czasie których przedszkolaki mogły zaprezentować swoje wiadomości o Polsce, symbolach narodowych. Są to elementy nierozerwalnie związane z pojęciem „Ojczyzna”. Wykazywały się znajomością legend "Wars i Sawa”, "O smoku Wawelskim”, "Warszawskim Bazyliszku", "Lechu ,Czechu i Rusie”. To one właśnie w sposób poetycki, fantastyczny i barwny zaznajamiają dzieci z przeszłością Ojczyzny, a w ich treściach zawarte są nieprzemijające  duchowe wartości kultury narodowej. Dzięki bajkom i legendom dziecko sercem poznaje swój ojczysty kraj i jego przeszłość. Rozpoznawały herby miast Bartoszyc, Warszawy, Krakowa, Gdańska. Dzieci  mogły pochwalić się przed rodzicami swoimi umiejętnościami czytelniczymi. Wspólnie bawili się chustą animacyjną. Pracując w grupach wykonali mapę Polski, poprzez naklejanie różnych aplikacji, wykorzystanie kolorowego papieru, bibuły. Przez pracę z mapą dzieci poszerzają krąg  swoich zainteresowań. Wskazują na mapie stolicę Polski, Kraków, główną rzekę - Wisłę, morze, góry, ważniejsze rzeki, regiony polski – Warmia i  Mazury. Dwie grupy dzieci i rodziców wykonały  foldery przedstawiające najważniejsze zabytki Warszawy i Krakowa.  Z wykonanych prac powstała wystawa w holu przedszkola wystawa. Wspólna twórcza praca przyniosła  uczestnikom wiele radości.

mgr Krystyna Sekita
Nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach

Poszukiwacze Przygód - W krainie zabaw z rodzicami

Podczas realizacji projektu przedszkolaki zaprosiły rodziców do przedszkola i spędziły wspólnie z nimi czas.

od Justyna Gajewska

do Justyna Gajewska