Polecamy Niebezpieczna fala - słuchowisko edukacyjne dla przedszkolaków o zasadach bezpieczeństwa latem

5 dni temu Polecamy

Zapoznaj dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas letnich zabaw. W audiobooku Letnie opowieści znajdziesz m.in. historię małego Mateusza, który zaabsorbowany zabawą, wchodzi do morza dalej, niż chciał i przypadkowo zostaje zalany przez nadchodzącą falę. Chłopcu pomaga ratownik.

Przez całe wakacje słuchaj bezpłatnie w serwisie streamingowym Moja płytoteka!

Cele edukacyjne:

Zapoznanie dzieci z zagrożeniami wynikającymi z zabawy nad wodą oraz pokazanie, jak łatwo niewinna zabawa może zamienić się w sytuację stanowiącą zagrożenie.

Zakres realizacji podstawy programowej:

• fizyczny obszar rozwoju – zdrowie i bezpieczeństwo;
  • emocjonalny obszar rozwoju – respektowanie norm;
  • poznawczy obszar rozwoju – zapoznanie z zawodem ratownika.

Rozmowa na temat opowiadania:

• Co by było, gdyby chłopcy powiedzieli rodzicom, że idą zaczerpnąć wodę do fosy?
  • Co by było, gdyby Mateusz cierpliwie poczekał na większą falę przy brzegu, zamiast wchodzić głębiej do morza?
  • Co by było, gdyby pan ratownik nie zauważył Mateusza wchodzącego do morza?

Inspiracje do zabaw:

• Aby dzieci potrafiły skutecznie unikać niebezpieczeństwa, powinny być asertywne wobec grupy koleżeńskiej. Mogą poćwiczyć tę umiejętność podczas zabawy dramowej. Po dobraniu się w pary prowadzą dialog, w którym pierwsza osoba namawia drugą na wejście do morza, a druga próbuje przekonać pierwszą, że jest to niebezpieczne.
  • Aby unaocznić, jaką siłę może mieć morska fala, można zaproponować zabawę z tworzeniem małych i dużych fal za pomocą chusty animacyjnej. Po zakończonej zabawie dzieci opisują odczucia, które im towarzyszyły. Wskazują momenty, w których trudno im było utrzymać chustę, a podmuchy powietrza były silne oraz te, w czasie których towarzyszące im odczucia były przyjemne.

Wskazówki dla nauczyciela:

• Zanim dzieci zapoznają się z opowiadaniem, należy wyjaśnić, czym jest czworokąt. Dzieci mogą zbudować różne czworokąty z czterech patyczków i zaprezentować je grupie.
  • Aby zaktywizować dzieci do uważnego słuchania, można wręczyć im wstążki. Za każdym razem, gdy usłyszą w tekście słowo fala, mogą wykonać gest falowania z pomocą wstążki.
  • Na podstawie opowiadania można wspólnie z dziećmi ustalić kodeks bezpiecznej zabawy nad wodą.

Przez całe wakacje słuchaj bezpłatnie audiobooka „Letnie opowieści” oraz „Wakacyjna przygoda Martynki i Ripsi” w serwisie streamingowym Moja płytoteka!

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu do końca sierpnia 2024 r., wystarczy być zalogowanym użytkownikiem strony blizejprzedszkola.pl. Założenie konta jest bezpłatne.

Fot. Pixabay