Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Niebezpieczna fala - słuchowisko edukacyjne dla przedszkolaków o zasadach bezpieczeństwa latem

Niebezpieczna fala - słuchowisko edukacyjne dla przedszkolaków o zasadach bezpieczeństwa latem

tydzień temu Polecamy

Zapoznaj dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas letnich zabaw. W audiobooku Letnie opowieści znajdziesz m.in. historię małego Mateusza, który zaabsorbowany zabawą, wchodzi do morza dalej, niż chciał i przypadkowo zostaje zalany przez nadchodzącą falę. Chłopcu pomaga ratownik.

Przez całe wakacje słuchaj bezpłatnie w serwisie streamingowym Moja płytoteka!


Cele edukacyjne:

Zapoznanie dzieci z zagrożeniami wynikającymi z zabawy nad wodą oraz pokazanie, jak łatwo niewinna zabawa może zamienić się w sytuację stanowiącą zagrożenie.

Zakres realizacji podstawy programowej:

 • fizyczny obszar rozwoju – zdrowie i bezpieczeństwo;
 • emocjonalny obszar rozwoju – respektowanie norm;
 • poznawczy obszar rozwoju – zapoznanie z zawodem ratownika.

Rozmowa na temat opowiadania:

 • Co by było, gdyby chłopcy powiedzieli rodzicom, że idą zaczerpnąć wodę do fosy?
 • Co by było, gdyby Mateusz cierpliwie poczekał na większą falę przy brzegu, zamiast wchodzić głębiej do morza?
 • Co by było, gdyby pan ratownik nie zauważył Mateusza wchodzącego do morza?

Inspiracje do zabaw:

 • Aby dzieci potrafiły skutecznie unikać niebezpieczeństwa, powinny być asertywne wobec grupy koleżeńskiej. Mogą poćwiczyć tę umiejętność podczas zabawy dramowej. Po dobraniu się w pary prowadzą dialog, w którym pierwsza osoba namawia drugą na wejście do morza, a druga próbuje przekonać pierwszą, że jest to niebezpieczne.
 • Aby unaocznić, jaką siłę może mieć morska fala, można zaproponować zabawę z tworzeniem małych i dużych fal za pomocą chusty animacyjnej. Po zakończonej zabawie dzieci opisują odczucia, które im towarzyszyły. Wskazują momenty, w których trudno im było utrzymać chustę, a podmuchy powietrza były silne oraz te, w czasie których towarzyszące im odczucia były przyjemne.

Wskazówki dla nauczyciela:

 • Zanim dzieci zapoznają się z opowiadaniem, należy wyjaśnić, czym jest czworokąt. Dzieci mogą zbudować różne czworokąty z czterech patyczków i zaprezentować je grupie.
 • Aby zaktywizować dzieci do uważnego słuchania, można wręczyć im wstążki. Za każdym razem, gdy usłyszą w tekście słowo fala, mogą wykonać gest falowania z pomocą wstążki.
 • Na podstawie opowiadania można wspólnie z dziećmi ustalić kodeks bezpiecznej zabawy nad wodą.
   

Przez całe wakacje słuchaj bezpłatnie audiobooka „Letnie opowieści” oraz „Wakacyjna przygoda Martynki i Ripsi” w serwisie streamingowym Moja płytoteka!

Aby skorzystać z bezpłatnego dostępu do końca sierpnia 2024 r., wystarczy być zalogowanym użytkownikiem strony blizejprzedszkola.pl. Założenie konta jest bezpłatne. 

 

Fot. Pixabay

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka