Bezpieczne wakacje w Przedszkolu nr 3 "Żyrafa" w Brzeszczach

Film dodał(a) Sylwia Sawicka-Boroń

Witamy!

Przesyłamy scenariusz zajęć, jaki stworzyłyśmy na potrzeby  realizacji projektu "Bezpieczne wakacje" w naszym przedszkolu :). Jest to mix zabaw wyłowiony ze scenariuszy opracowanych przez Panie: Justynę Niedbałę i Natalię Łasochę oraz "coś" od nas :). Wybraliśmy sporo z waszych propozycji, za co serdecznie dziękujemy! Dzieci chętnie uczestniczyły w tych  zabawach i pochłaniały wiedzę. Zajęcia były bogate w "bliżejprzedszkolne" pomoce. W projekcie wzięło udział 37 dzieci w wieku 5 i 6 lat.  Wszystkie przedszkolaki otrzymały piękne medale. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku na you tube :). Pozdrawiamy!

PROJEKT „BEZPIECZNE WAKACJE”

Pod patronatem „Bliżej Przedszkola”

28 CZERWCA 2017

Prowadzące: mgr Sylwia Sawicka-Boroń

mgr  Anna Filapek

Cele ogólne:

- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad i nienarażania się na niebezpieczeństwo w okresie wakacji,

- rozwijanie pamięci i uwagi.

Cele operacyjne:

- dziecko zna zasady bezpieczeństwa, numery alarmowe,

- dziecko utrwala zdobyte informacje w zabawach i sytuacjach  edukacyjnych.

Metody pracy:

- czynna: zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością, metoda ćwiczeń

Formy organizacyjne:

- zbiorowa,

- indywidualna,

- grupowa.

Środki dydaktyczne: Ilustracje przedstawiające zasady bezpieczeństwa w trakcie wakacji, rolki papieru (megafony) dla każdego dziecka, gwizdek, czapka maszynisty/konduktora,  utwór instrumentalny „Skoczna muzyka”, ilustracje z numerami telefonów alarmowych i pojazdów uprzywilejowanych, utwór instrumentalny „Konik”, utwór muzyczny „Odgłosy miejsc”, koperty z ilustracjami, napisami do pracy plastycznej, klej, sztalugi.

Przebieg zajęć:

Pogadanka wprowadzająca w wakacyjny klimat.

Sytuacje zabawowo-edukacyjne:

1. „Jedziemy na wakacje” – zabawa muzyczno-ruchowa ( utwór instrumentalny „Konik”)
  2. „Zagadkowy pociąg”- zabawa ruchowa z elementem ćwiczeń słuchowych.

Dzieci ustawiają się w jeden długi „pociąg” (pociągi powstałe w poprzedniej zabawie łączą się), na początkupociągu stoi maszynista.Podczas recytacji rymowanki „Zagadkowy pociąg”, maszynista odszukuje kartę oznaczoną konkretną cyfrą (każda karta to zdjęcie

ilustrujące konkretne miejsce, a na odwrocie nauczyciel zapisuje dowolną cyfrę od 1 do 6).

Karty powinny być umieszczone w widocznych miejscach w sali.

Każda karta to postój, podczas którego dzieci odsłuchują zagadkę słuchową „Odgłosy miejsc”.

Na podstawie tych dźwięków dzieci muszą odgadnąć, do jakiego miejsca przywiózł je pociąg. Aby sprawdzić poprawność odpowiedzi, maszynista odwraca kartę z cyfrą, gdzie znajduje się zdjęcie odwiedzanego miejsca. Za każdym razem, kiedy dzieci poruszają się w kierunku nowego miejsca, recytują rymowankę „Zagadkowy pociąg”, a gdy dotrą na miejsce, rozwiązują kolejną zagadkę słuchową i odkrywają obrazek, dowiadując się, do jakiego miejsca tym razem dotarły.

Pociąg rusza PUF PUF PUF

Do wagonu wsiada zuch

W okno zerka z ciekawości

W jakim miejscu dziś zagości?

Utwór „Odgłosy miejsc” (morze, góry, las, miasto, dworzec kolejowy, lotnisko)

1. Wypadkom zapobiegaj, zasad przestrzegaj- omówienie zasad bezpieczeństwa.  Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje i recytuje zasady. Dzieci przyporządkowują każdą zasadę do odpowiedniej ilustracji, zaznaczając konkretną sytuację uśmiechniętą buźką.

„Rady wakacyjne”

1. WAŻNA RADA JEST DLA CIEBIE I TWEGO RODZEŃSTWA, GDY JEDZIESZ AUTEM-   ZAPINAJ PASY BEZPIECZEŃSTWA!
  2. W SŁONECZNY DZIEŃ ZDROWO ROWEREM PRZEMIERZAĆ DROGĘ, LECZ WCZEŚNIEJ ZAŁÓŻ KASK NA GŁOWĘ!
  3. ABY W KAJAKU LUB ŁÓDCE CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE, KAMIZELKĘ RATUNKOWĄ ZAŁÓŻ KONIECZNIE!
  4. WAKACYJNĄ PORĄ, GDY SŁOŃCE PRAŻY,  CHROŃ SWOJĄ GŁOWĘ NIE TYLKO NA PLAŻY!
  5. NAD MORZEM UNIKAJ FLAG CZERWONYCH  I ZAŻYWAJ KĄPIELI W MIEJSCACH DOZWOLONYCH!
  6. CHODZĄC PO GÓRACH, SPRAWDZAJ POGODĘ, GDY BURZA SIĘ ZBLIŻA- NIE RUSZAJ W DROGĘ!
  7. GDY JESTEŚ W GÓRSKICH DOLINACH I LASACH, ZAWSZE SPACERUJ PO WYZNACZONYCH TRASACH!
  8. MIŁO PRZY OGNISKU WIECZOREM POSIEDZIEĆ. OGNIA NA NOC NIE ZOSTAWIAJ- O TYM TRZEBA WIEDZIEĆ!

„Mali ratownicy”- zabawa muzyczna połączona z nauką zasad. Dzieci dostają „megafony”- rolki papieru. Nauczyciel odtwarza utwór „Skoczna muzyka”, a dzieci tańczą z rolkami wg pomysłu nauczyciela ( na zmianę w miejscu- lub po obwodzie koła). Na przerwę w muzyce nauczyciel recytuje fragment po fragmencie wybraną zasadę, a dzieci chórem powtarzają ją przez megafon- jak ratownicy na plaży.

„Ważne telefony”- przypomnienie numerów alarmowych: 997,998,999 oraz wyglądu pojazdów uprzywilejowanych.  Zwrócenie uwagi na to ,że  policjant to przyjaciel, należy go poprosić o pomoc. Ponad to dobrze jest znać swój adres, a w razie zgubienia się najlepiej pozostać w miejscu i się nie oddalać, wtedy rodzicom będzie  łatwiej odszukać  dziecko.

„Tajemnicze koperty” – praca plastyczna, wykonanie  „przewodnika wakacyjnego”

(z zasadami bezpiecznego zachowania) z podziałem na  cztery grupy:

1. Wakacje nad morzem
  2. Wakacje w górach
  3. Wakacje w mieście
  4. Wakacje nad jeziorem

Galeria prac w holu przedszkolnym dla wszystkich przedszkolaków.

Brawa dla wszystkich dzieci.

Wręczenie medali dzieciom.

Zabawy taneczne.

Bezpieczne wakacje

Bezpiecznie! …w górach, nad morzem, nad jeziorem, w parku… Przygotuj swoje przedszkole na bezpieczne spędzanie czasu wolnego!

od Sylwia Sawicka-Boroń

do Sylwia Sawicka-Boroń