Bezpiecznie witamy wiosnę

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

Idzie wiosna, idzie hoża- zmyka zima hen do morza"
"Niech te pląsy, te radosne zwiastują radosną wiosnę"
"Stajemy razem ochoczo, by wiosnę powitać uroczą"
"Witaj wiosno, witaj miła, pięknie nam się wystroiłaś"
"Cześć wiosenko, stań tu z nami, teraz my ci zaśpiewamy"

20 marca grupa Krasnale, Jeżyki oraz Słoneczka w ramach realizacji  programu edukacyjnego „My się nie boimy, my się nauczymy jak bezpiecznie żyć – doświadczanie przez działanie.”- udały się z bardzo ważną misją  do Jednostki Ratunkowo- Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej.

Dzieci, zmęczone zimą i cieszące się z nadejścia wiosny przygotowały słomianą kukłę Marzanny. Postanowiły, że zamiast wrzucać ją do wody i zanieczyszczać środowisko, zabiorą ja na wycieczkę do strażaków, a oni na pewno pomogą im się pozbyć złej zimy.  Dzieci miały możliwość zwiedzenia całej jednostki w tym sali gimnastycznej, siłowni, pomieszczeń socjalnych, oraz miejsca  dowodzenia – dyżurki. Jest ona wyposażona w sprzęt komputerowy, monitory , telefony, a wszystko po to aby wyjazd do pożaru przebiegał jak najszybciej. Dzieci mogły się o tym przekonać podczas pokazowej  akcji. Strażacy zjeżdżali po rurze, w szybkim tempie przebierali się w specjalne kombinezony i błyskawicznie wyjechali do pożaru . Na szczęście był to tylko pokaz, ale tempo akcji wzbudziło zachwyt dzieci – żeby tak rano szybko wstawać i się ubierać…

Przedszkolaki zwiedziły również olbrzymi garaż, gdzie zapoznały się z rodzajami wozów strażackich – wóz bojowy do gaszenia pożarów, wóz  do usuwania skutków katastrof chemicznych,  wóz-drabina, oraz wóz przeznaczony do pomocy przy wypadkach drogowych. Odgłos syreny strażackiej trochę wszystkich przestraszył a widok migających świateł wzbudził  zachwyt dzieci. Mogły one również dowiedzieć się o sposobach gaszenia pożarów oraz  unikania zagrożeń  związanych z niebezpiecznymi zabawami zapałkami lub zapalniczką.  Na zakończenie ekipa wyjazdowa na głośnym sygnale wyjechała z remizy w celu spalenia Marzanny, żeby zima jak najszybciej odeszła a szybko przybyła wiosna. W specjalnym kontenerze kukła została podpalona a następnie fachowo ugaszona przez strażaków.  Dzieci na własne oczy mogły się przekonać że z ogniem nie ma żartów, a zawiadomienie Straży o  pożarze to naprawdę  poważna sprawa, i nie można sobie z tego żartować. Wycieczka skończyła się gromkimi brawami dla strażaków i ich akcji pożegnania zimy.

Moduł III „Razem ze strażakami bezpiecznie witamy wiosnę”
  1. Realizacja tematyki tygodniowej w grupie;
  2. Pedagogizacja rodziców – tablice informacyjne;
  3. Wizyta w Straży Pożarnej – bezpieczne witanie wiosny ze strażakami;
  4. Pamięciowe opanowanie numeru 998, oraz nabycie umiejętności wezwania pomocy przez telefon;

Opracowanie : mgr Anna Boroń. mgr Dorota Kozioł- Żurawska

od Dorota Kozioł- Żurawska