Wizyta w Planetarium

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

Jeżyki, Słoneczka oraz Krasnale odwiedziły Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba oglądanego w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.

Dzieci uczestniczyły w seansie opartym na wierszach dla dzieci, które bawiąc i ucząc zapoznają z podstawami wiedzy o widocznych na niebie obiektach astronomicznych. Zajęcia w całkowitej ciemności były nietypowe, jednak dzieci zachowały się wzorowo, usłyszeć można było jedynie okrzyki zachwytu. Nawet burza, specjalnie przygotowana na takie okazje ze wszystkimi swoimi charakterystycznymi aspektami jak błyski i grzmoty oraz odgłosy ulewnego deszczy nie przeraziła naszych wychowanków. Poszerzanie wiedzy dzieci poprzez kontakt z wytworami techniki jest najlepsza formą zabawy i nauki, dlatego wizyta w tak wspaniałym miejscu na pewno na długo zostanie w naszej pamięci….

od Dorota Kozioł- Żurawska

do Dorota Kozioł- Żurawska