Wycieczka do Skansenu Chleba

Wydarzenie dodał(a) Dorota Perkowska

22 października 2013 roku 6-latki wyruszyły na wycieczkę autokarową do Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim. Skansen Chleba w Ustroniu Morskim to jedno z nielicznych miejsc tego typu w Polsce. Jest to budynek stylizowany na XIX w. obiekt (pruski mur, strzecha kryta trzciną) wyposażonym w 200-letni piec opalany drewnem.
Dzieci wzięły udział w prelekcji, która przeniosła je  w podróż w przeszłość. Przedszkolaki zapoznały się ze sposobem wypieku pieczywa, poznały narzędzia używane w rolnictwie oraz poznały historię piekarnictwa. Atrakcją było samodzielne formowanie różnych rodzajów pieczywa (bułki, rogale, paluchy), a następnie wypieczeni ich w piecu.
Dzieci wysłuchały też bajki J.Ch.Andersena "O dziewczynce, która podeptała chleb", a także dowiedziały się co oznacza "szacunek dla chleba".
6-latki własnoręcznie mieliły mąkę na żarnach oraz mogły posiedzieć w ławkach szkolnych z XIX wieku. Przedszkolaki uczestniczyły też w poczęstunku przygotowanym w skansenie.
Dzieci wróciły do przedszkola szczęśliwe i zadowolone oraz przywiozły ze sobą własnoręcznie upieczony chlebek, którym podzieliły się ze swoimi najbliższymi.

Dorota Perkowska

od Dorota Perkowska