Zielona Edukacja w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

10 października odbył się po raz kolejny Rajd Ekologiczny Przedszkolaków organizowany przez Miejskie Przedszkole nr 93 w Katowicach. Koordynatorami Rajdu zostały nauczycielki, Aneta Lenard i Dorota Kozioł-Żurawska. Patronem tegorocznego Rajdu była Sowa Mądra Głowa.
W rajdzie wzięło udział 13 grup z katowickich przedszkoli oraz 4 grupy z MP93, czyli prawie 200 dzieci. Trasa przebiegała przez piękne jesienne lasy ochojeckie i piotrowickie. W trakcie rajdu   uczestnicy mieli możliwość spotkania z leśnikami, którzy opowiadali m.in. o zwyczajach leśnych ptaków, w tym sów, puchaczy mieszkających w lasach, o potrzebach zwierząt w okresie zimy, ich bytowaniu w środowisku leśnym. Przed rozpoczęciem Rajdu każda z drużyn otrzymała książkę startową, z listem od Sowy:

Bardzo się cieszę, że bierzecie udział w rajdzie ekologicznym.
 Pamiętajcie – przyroda to bardzo ważna sprawa,
musimy o nią codziennie dbać i szanować w każdej sytuacji.
Obserwujcie uważnie oznaki jesieni, słuchajcie szumu drzew
i śpiewu ptaków, zachowujcie w lesie cisze
i nie zostawiajcie śmieci
 – tak zachowują się prawdziwi przyjaciele matki natury J

Po drodze zbierajcie piękne, kolorowe liście,
po powrocie zrobicie z nich obrazek
pewnego mądrego ptaka !

Dzieci miały do wykonania następujące zadania:

• Rozpoznaj, który z ptaków prezentowanych na ilustracjach, wydaje takie dźwięki –  zagadki słuchowe z wykorzystaniem magnetofonu.
  • Pamiętamy o codziennym segregowaniu śmieci. Przyklej paski papieru, odpowiadające kolorom pojemników na śmieci przy  odpowiednich ilustracjach – utrwalanie znaczenia segregacji śmieci.
  • Paśnik – wysłuchaj, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, oraz jak należy zachować się w kontakcie z dzikami.
Odpowiedz na poniższe pytania – weryfikuje leśniczy i nauczyciel

• Co jedzą sarny?

• Co jedzą dziki?
• Czy zwierzęta trafią do paśnika?
• Czy można karmić z ręki zwierzęta leśne?
• Jak się zachować, gdy spotkamy na swojej drodze dzika?
• Jakie ptaki przylecą do karmnika?
• Z czego można zbudować karmnik?
• Co zrobić, gdy znajdziemy chore zwierzątko?

• Gimnastyka dobra sprawa, przedszkolaka to zabawa! - Zastanów się, jakie sporty można uprawiać w lesie – zadanie z wykorzystaniem ilustracji przedstawiającej różne sporty. Przejście „sportowej ścieżki zdrowia”.
  • Wysłuchaj pogadanki na temat znaczenia ptaków dla lasu. Ułóż puzzle, samodzielnie lub z pomocą  nauczyciela ułóż podpis.
  • Z zebranych liści ułóżcie portret sowy – praca grupowa.

Dzieci wykonały wszystkie zadania prawidłowo, a portrety Sowy okazały się niebanalne i ciekawe. Każdy z uczestników otrzymał gadżety ufundowane przez Tauron Ciepło, Radę Rodziców MP93 oraz Nadleśnictwo Katowice (sadzonki drzew).

Jako organizatorzy stawiamy sobie na cel propagowanie wśród przedszkolaków szeroko zakrojonej edukacji proekologicznej. Pobyt w lesie, możliwość obcowania z naturą, jej potęgą i pięknem, zabawa na świeżym powietrzu owocują wrażeniami, a tym samym, dzieci poddane zostają pozytywnym bodźcom i wykorzystają zdobyte wiadomości na bazie doświadczeń w późniejszym czasie. Rajd ekologiczny ma jasne przesłanie – szanuj przyrodę i bądź jej przyjacielem. Jednakże daje nam również możliwość przekazania treści  regionalnych. Dzieci poznają miejsce, w którym mieszkają, nie tylko poprzez spacer w lesie, ale również jazdę autobusem czy dojście z pobliskiego przedszkola. Poznają również fragment miasta, zróżnicowanie budowli czy ulic, ciekawe obiekty, infrastrukturę. Integracja dwóch obszarów – edukacji ekologicznej i regionalnej, przebiega płynnie, wzajemnie się uzupełniając.

Partnerzy Rajdu:

Tauron Ciepło