Niezapomniany rajd...

Wydarzenie dodał(a) Paulina Dębiec

W sobotę 8.06.2013 r od godziny dziesiątej las w Żywocinie, dzięki uprzejmości leśniczego z Nadleśnictwa Brzeziny - Pana Pawła Justyna, gościł rodziców i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Ujeździe oraz harcerzy z Komendy Hufca ZHP w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki pomocy harcerzy, którzy obstawiali punkty kontrolne, rodzice mogli dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy, co symbolizuje odznaka zucha, jak rozpoznać kierunki w lesie, jakie są rodzaje układania ognisk. Chętni mogli nauczyć się wiązania węzłów, odszyfrowywania wiadomości, musztry, pląsów i piosenek harcerskich, które śpiewali przy ognisku. Dodatkowe zadania czekały na dzieci ukryte w promieniu 20 kroków od oznakowanych drzew. Dzieci musiały wykazać się znajomością przyrody i jej ochrony. Na podsumowaniu, po ciepłym poczęstunku, patrole: saren, dzików, jarzębin, klonów, dębów, grzybków oraz mrówek prezentowały swoje totemy wykonane podczas rajdu z napotkanych materiałów, ułożone przez siebie piosenki o rajdzie, narysowane mapki trasy z zaznaczonymi ciekawymi miejscami (których w lesie było dużo: paśnik, lizawka, stawy, górka widokowa, mostek z kamieni, ambona). Po wspólnym śpiewie piosenek harcerskich przy ognisku wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Choć był to już kolejny rajd w naszym przedszkolu, to w tym roku trasa rajdu była najdłuższą w stosunku do poprzednich lat. Fakt ten nie zraził jednak ani rodziców ani dzieci i zapowiedzieli swój udział w rajdzie w następnym roku szkolnym.

od Paulina Dębiec

do Paulina Dębiec