Wiosenny Bal Ekologiczny w PM Nr 11 w Pabianicach

w Pabianicach,

w dniu 25. 04. 2013 r.

Cele ogólne:

Ø Szerzenie idei ochrony środowiska wśród najmłodszych.

Ø Utrwalenie wiadomości na temat segregacji odpadów.

Ø Wskazywanie sposobów wykorzystywania surowców wtórnych między innymi do wykonywania wspólnie z rodzicami strojów.

Ø Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.

Oczekiwane efekty:

Dziecko:

v Prezentuje przygotowany strój z materiałów ekologicznych.

v Bawi się wspólnie z innymi dziećmi przy piosenkach przyrodniczo-ekologicznych.

v Ozdabia szablon drzewa, takimi elementami, aby było ono wesołe.

v Segreguje zgromadzone odpady do odpowiednich pojemników.

v Zapamiętuje i powtarza we wskazanym momencie ekologiczny okrzyk.

v Zgodnie współdziała w grupie w sytuacjach zadaniowych.

Metody: Integracyjne, pedagogika zabawy, czynne – zadania stawiane do wykonania, słowna (pokaz, instrukcja).

Formy: Zbiorowa i grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne: Sprzęt nagłaśniający oraz płyty CD z muzyką, materiały plastyczne (kredki, mazaki, kartki papieru), kolorowe pojemniki na odpady, różnorodne odpady przeznaczone do segregacji, stroje ekologiczne prowadzących przygotowane z materiałów odpadowych (gazety, kapsle, korki, folia) lub jego elementów, dekoracja.

Działania przygotowawcze:

Ø Ustalenie terminu uroczystości.

Ø Wykonanie plakatu reklamującego uroczystość.

Ø Przygotowanie dekoracji jadalni oraz strojów prowadzących.

Ø Opracowanie scenariusza uroczystości.

Proponowany przebieg:

1.     Powitanie dzieci przez organizatorki przy muzyce przedstawiającej odgłosy lasu, podanie celu spotkania.

2.     Prezentacja grupy VI „Słoneczka” w programie artystycznym przygotowanym na VI Przegląd Piosenki Przyrodniczo – Ekologicznej oraz złożenie gratulacji przedstawicielom grupy III „Myszki” za zajęcie
I miejsca w konkursie plastycznym pt. „Co możemy zrobić dla Ziemi?”.

3.     Prezentacja strojów ekologicznych przygotowanych przez dzieci i ich rodziców w poszczególnych grupach, w trakcie trwania utworu muzycznego.

4.     Zabawy przy wiosennych piosenkach:

ü „Bal na łące”

ü „Kwiecień – plecień” (taniec w kołach, refren pokazywany)

ü „Słoneczko uśmiechnij się” (pokazywanie ruchem refrenu)

5.     „Wesołe drzewo” – konkurs rysunkowy przy muzyce A. Vivaldiego z cyklu „Wiosna”. Ozdabianie szablonu drzewa kolorowymi elementami (kwiaty, liście, owady, itp.).

6.     Zabawy ruchowe przy piosenkach o przyrodzie:

ü „Żabka, rybka, pszczółka”

ü „Jeżeli Ci wesoło..”

ü „Kiedy świeci słoneczko” (tańce w parach walczyka)

ü „Leśne duszki” (taniec w kołach, refren pokazywany według instrukcji)

7.     Konkurs ekologiczny „Segregacja odpadów” połączony z zapoznaniem się i powtarzaniem ekologicznego okrzyku „Komu główka dobrze pracuje ten odpady segreguje!” (wybieranie po 2 osoby z grupy i segregowanie przygotowanych odpadów do odpowiednich pojemników, po czym sprawdzanie poprawności wykonania zadania).

8.     Zabawy taneczne przy muzyce:

ü „Dwie żabki” (zabawa w parach)

ü „Kiedy wiosna przyjdzie do nas…”

ü „Maszeruje wiosna” (marsz po kole)

ü „Przyszła wiosna do niedźwiedzia” (wybieranie dziecka do roli misia i zabawa w kole na podstawie zabawy „Stary niedźwiedź”)

ü „W naszym ogródeczku zrobimy porządki”

ü „W chlewiku mieszka świnka” (zabawa z odgłosami)

ü „Wiosna w błękitnej sukience”.

9.     Podziękowanie za udział w uroczystości, pożegnanie.

Organizatorki: Małgorzata Borowiec, Jolanta Jarzębowska

od Agnieszka Baśko