"Jestem bezpieczny - bezpieczny przedszkolak" PROJEKT BADAWCZY

Wydarzenie dodał(a) Ewa Jeziorowska
ponad 11 lat temu, wyświetleń 1994

"Jestem Bezpieczny - bezpieczny przedszkolak" to tytuł projektu badawczego jak również hasło akcji zorganizowanej w Przedszkolu Miejskim nr 15 w Będzinie. Projekt badawczy został napisany przez Ewę Jeziorowską i Marzenę Bogacz i skierowany głównie do grupy czterolatków.

W ramach projektu, 15 maja gościliśmy w naszym przedszkolu Policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zaproszony gość opowiadał dzieciom o swojej pracy, o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie poruszania się na jezdni oraz ograniczonym zaufaniu do obcych. Przypomniał nam numery alarmowe do trzech najważniejszych instytucji, które zawsze służą nam pomocą: Policja - 997, Straż Pożarna - 998, Pogotowie Ratunkowe - 999. Razem z panem policjantem nasze przedszkole odwiedził również Sznupek, który chętnie witał się z dziećmi.
Naszym kolejnym gościem w ramach projektu była Strażnik Miejska ze Straży Miejskiej w Będzinie, która przestrzegała przedszkolaki przez niebezpiecznymi zabawami nad wodą i w wodzie.
W czwartek gościliśmy Drużynę Ratowniczą z Psami WOPR Rogoźnik. Ratownicy opowiedzieli maluchom o swojej pracy i o niebezpieczeństwach czyhających nad wodą. Uczyli też, jak zapinać kapoki i pokazali sprzęt do ratowania ludzi. Największą atrakcją tego dnia były oczywiście Psy - 2 nowofundlandy - Koda i Patrol, które pokazały, "na sucho", jak ratować tonącego. Wszystkie przedszkolaki otrzymały drobne upominki od WOPR.
17 maja nasze przedszkole odwiedzili Policjanci z Komendy Miejskiej w Sosnowcu pracujący z psami policyjnymi - Borysem i Sułtanem. Pan Policjant opowiedział dzieciom o swojej pracy z psem, jak wygląda szkolenie psa i co pies musi umieć, żeby zostać "Psem Policyjnym". Policjant przestrzegał przed kontaktami z obcymi psami i nauczył wszystkie dzieci pozycji "żółwia". Pozycja ta chroni przed atakiem psa. Policjanci zainscenizowali również pościg psa za przestępcą - pozorantem. Borys - owczarek niemiecki - wykonał wszystkie polecenia policjanta.
Wszyscy goście otrzymali podziękowania i wielkie brawa od przedszkolaków.
Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania własnego lub czyjegoś życia.

Ewa Jeziorowska

od Ewa Jeziorowska