Wizyta myśliwych

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Dziubich
ponad 11 lat temu, wyświetleń 2051

W dniu 23 maja nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili znani dobrze przedszkolakom myśliwi z Koła Łowieckiego „Grzywacz 67” w Radziejowie. Goście wraz z dziećmi z grup „Misie”, „Jagódki” i „Motyle” obejrzeli przedstawienie pt. „Cztery pory roku” w wykonaniu „Biedroneczek”. Przedszkolaki miały też okazję wysłuchać wierszy ze zbioru „Muchomorek i przyjaciele” czytanych przez myśliwych. Panowie łowczy Zdzisław Kaźmierczak i Jan Wojciechowski odpowiadali na pytania dotyczące mieszkańców lasu i zadań myśliwego. Wesołym przerywnikiem spotkania była zabawa słuchowa pt. „Czerwony Kapturek” w którą zaangażowali się zaproszeni goście. Wcielanie się w role bohaterów znanej wszystkim bajki sprawiło dzieciom i dorosłym ogromną frajdę.
Spotkanie było jednym z elementów współpracy prowadzonej od trzech lat. Myśliwi i przedszkolacy realizują program edukacji ekologiczno – łowieckiej „Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom”. Przedszkolaki w bezpośredniej współpracy z myśliwymi uczą się praktycznie jak szanować przyrodę, poznawać florę i faunę naszego pięknego regionu. W bieżącym roku szkolnym odbyły się wspólne wyjazdy do lasu na zimowe dokarmianie zwierząt, wypuszczanie ptactwa łownego. Realizacja programu corocznie przynosi wymierne efekty w postaci wzrostu świadomości ekologicznej przedszkolaków. Poszanowania przyrody należy uczyć od najmłodszych lat, kiedy umysł dziecka jest chłonny wiedzy. Dzieci chcą wszystko wiedzieć, wszystkiego dotknąć, wszystko zobaczyć. Właśnie wtedy jest czas na to, aby rozbudzić w nich zainteresowanie światem przyrody i wytworzyć właściwy do niego stosunek. Fundamenty przyszłych działań, styl życia dzieci w czekającej ich przyszłości, kształtują się od najmłodszych lat. Już w tym okresie rozwoju wyrabiają się w nich pewne nawyki. Organizowany w tym czasie jak najczęstszy, bezpośredni kontakt dziecka z naturą, rzetelne przekazywanie informacji na temat stanu naszego środowiska naturalnego oraz uświadamianie przedszkolakom zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja, nabierają szczególnego znaczenia.

Dorota Kurant

od Katarzyna Dziubich