Gr.VII z Brzechwą za pan brat

Wydarzenie dodał(a) Justyna Pajdak

Grupa VII w dniu 26.03.2013r. przygotowała dla swoich rodziców przedstawienie pt. „Z Brzechwą za pan brat”. Jan Brzechwa jest patronem naszego Przedszkola, więc w miesiącu marcu przygotowujemy inscenizacje poświęcone jego pamięci.

Jego wiersze łatwo wpadają w ucho i nie zapomina się ich nawet po latach. To właśnie wiersze dla dzieci przyniosły mu zasłużoną sławę. "Lepiej być pierwszym bajkopisarzem niż utonąć w tłumie poetów" – mawiał Brzechwa. Jego wiersze pozbawione są dydaktyki, wprowadzają żartobliwy nastrój, opierają się na zaskakujących skojarzeniach, dowcipie sytuacyjnym czy znanych porzekadłach. Czytając wiersze aż dziwne jest, że Jan Brzechwa panicznie bał się niemowląt i małych dzieci, ale za to doskonale radził sobie z dziećmi nieco starszymi. O poezji dziecięcej mówił: "Pisząc te wiersze sięgam pamięcią do mojego dzieciństwa i staram się przypomnieć sobie, jak wtedy widziałem świat. [...] Piszę te wiersze z pozycji dziecka. Tak jak dziecko pisałoby je dla dorosłych". Bohaterowie utworów Brzechwy to zwierzęta domowe (kaczki, kury), zwierzęta leśne (jeż, lis, sroka) i owady (biedronka, żuk, mucha). W świecie tych zwierząt dopatrzeć się można ludzkich cech. Pojawiają się również baśniowe stwory, takie jak smoki, krasnoludki czy całkowicie nierealne postaci... Nie brakuje też fantastycznych miejsc, istniejących tylko w wyobraźni autora, a pojąć je mogą tylko dzieci. Poeta o sztuce pisania dla najmłodszych tak opowiadał: "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej".

Teksty Jana Brzechwy są wiecznie żywe. Uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. Kiedy więc będzie nam smutno przenieśmy się w pełen humoru świat wyobraźni „PROFESORA SERDECZNEGO UŚMIECHU”…

od Justyna Pajdak

do Justyna Pajdak