Jedzie zapust drogą

Wydarzenie dodał(a) ludmiła chłopek

Tradycją naszego przedszkola stały się coroczne obchody Zapustów. Jak każdego roku nadszedł ostatni dzień karnawału. Dzieci z przedszkola postanowiły uczcić go tańcem, muzyką i piosenką. A stało się to 12 lutego. Od rana witała przybywające do przedszkola dzieci muzyka ludowa rozbrzmiewająca w szatni. Przedszkolaki w tym dniu prezentowały się wyjątkowo pięknie - kolorowe stroje z różnych regionów Polski, chusty i spódnice w kwiaty, korale, wianki, kapelusze, kamizelki to tylko niektóre z elementów strojów, towarzyszących dzieciom tego dnia. Po śniadaniu wszyscy wraz z nauczycielami zgromadzili się w specjalnie udekorowanej sali gimnastycznej, by wspólnie pożegnać karnawał. Po powitaniu się, przedszkolaki miały okazję z bliska obejrzeć prawdziwy ludowy strój świętokrzyski zaprezentowany przez starszaków oraz zapoznać się z nazwami jego elementów. Nie mogło zabraknąć staropolskiej piosenki „Jedzie Zapust drogą”. Dzieci w każdej grupie wiekowej przygotowały "coś na ludowo" aby wystąpić przed kolegami. Były więc tańce i piosenki w wykonaniu przedszkolaków : Krakowiak, Siedmiokroczek, Klaskany, Zasiali górale owies, Nie chcę cię, Ze szczytu Łysej Góry, Miała baba koguta. Po występach przyszedł czas na poczęstunek - smakowite faworki, dzięki którym dzieci nabrały sił do dalszej zabawy. Panie umilały czas poczęstunku śpiewem piosenek ludowych związanych z regionem świętokrzyskim: "Kare konie, kare", "Świętokrzyskie jakie cudne". Przedszkolaki zakończyły karnawał przy dźwiękach znanych przebojów muzyki nowoczesnej. Nie mogło więc zabraknąć hitów: „Ona tańczy dla mnie” czy „Gangnam style”. Dzieci chętnie tańczyły i bawiły się wesoło jak na maskaradę zapustową przystało. Miło było nam gościć tego dnia w przedszkolu studentów z Hiszpanii, którzy nie tylko bacznie obserwowali całą uroczystość, ale i bardzo aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy.

od ludmiła chłopek

do ludmiła chłopek