Uroczysta Gala dla "Przedszkoli z kulturą"

Wydarzenie dodał(a) Ewa Turska
ponad 11 lat temu, wyświetleń 1989

Pod patronatem Bliżej Przedszkola

5 stycznia 2013 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się koncert podsumowujący projekt edukacyjny pt. „Przedszkole z kulturą”. W 2012r. pięć przedszkoli bydgoskich podjęło inicjatywę działania na rzecz kultury w naszym mieście, na kanwie projektu edukacyjnego przygotowanego przez Katarzynę Szeligę, Joannę Wardacką, Ewę Turską-Pawlicką. Dzieci wraz z nauczycielami uczestniczyły w koncertach w filharmonii, w działaniach organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury, w spotkaniach z bydgoskimi twórcami. W czerwcu 2012 w BWA odbyło się I Bydgoskie Biennale Sztuki Przedszkolnej, na którym zaprezentowano prace małych artystów z 27 placówek. Rok 2012 upłynął pod hasłem tworzymy „Przedszkola z kulturą”. Projekt objęty był patronatem honorowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Bydgoszczy i realizowany był w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego. Patronem medialnym był miesięcznik Bliżej Przedszkola.

Na Bożonarodzeniowym Koncercie pojawili się goście: Danuta Szymańska dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju z Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Krystyna Karpińska i Grażyna Szczepańczyk z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, dyrektorki przedszkoli biorących udział w projekcie: Alicja Ciesielska, Bożena Rekowska, Edyta Pawlisch-Zarzycka, Beata Grabowska, Ewa Danielewicz, Ewa Turska-Pawlicka. Licznie zgromadzeni Rodzice, Dziadkowie i Goście wysłuchali występów chórów „Fordonia” i „Cantus Cordis” z Dyrygentami Marianem Wiśniewskim i Michaliną Spychalską oraz Januszem Sierszulskim.
Ze wzruszeniem wysłuchano przygotowanych przez nauczycieli przedszkoli oraz dyrygentów zaproszonych chórów utworów:

- „Tryumfy Króla Niebieskiego” w wykonaniu chórów „Fordonia” i „Cantus Cordis”, dyrygował Marian Wiśniewski

- „Świeć gwiazdeczko”,  zaśpiewał chór z Przedszkola Państwowego nr 43 pod kierunkiem Anny Miszewskiej

-  „Gdy Pan Jezus się narodził” w wykonaniu chóru „Tęczowe nutki” z Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” pod dyrekcją Kingi Rydelskiej

-  „Lulajże Jezuniu” zaśpiewały: Tosia Wlaźlak z Przedszkola Niepublicznego „Ludzikowo”, Amelia Ziętak z Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” z towarzyszeniem chóru „Tęczowe nutki” pod batutą Kingi Rydelskiej

- „Kolędę domową” w wykonaniu Wiktorii Algerowicz, Antonii Budzik, Konrada Górnego z Przedszkola Państwowego nr 80 przygotowała Katarzyna Janicka

- Pastorałkę pt. „My do Ciebie Panie Jezu” w wykonaniu zespołu z Przedszkola Państwowego nr 61 przygotowały Małgorzata Wiącek i Joanna Kopycińska

- gość specjalny Artur Baranowski, student Akademii Techniczno-Rolniczej, laureat lokalnych konkursów wokalnych, wokalista zespołu Artrock Risus wykonał utwór „Nie było miejsca dla Ciebie”

Po występach dzieci  nastąpiło podsumowanie" projektu pt. „Przedszkole z kulturą”. Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska  wręczyła tablice oraz certyfikaty laureatom. Zaszczytne grono „Przedszkoli z kulturą tworzą: Przedszkole Niepubliczne „Tęcza”, Przedszkole Niepubliczne „Ludzikowo”, Przedszkole nr 80, Przedszkole nr 61, Przedszkole nr 43. W imieniu wyróżnionych przedszkoli za przygotowanie projektu i współpracę wszystkim instytucjom i osobom podziękowała dyrektor Alicja Ciesielska.

Spotkanie zakończył koncert chórów „Fordonia” pod dyrekcją  Mariana Wiśniewskiego i Michaliny Spychalskiej oraz „Cantus Cordis”, którego dyrygentem jest Janusz Sierszulski. Na zakończenie wszyscy wykonawcy wspólnie zaśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Ewa Turska-Pawlicka

od Ewa Turska