Zabawy paluszkowe w grupie dzieci 3-letnich w Przedszkolu Nr 9 im. "Bursztynek"

Wydarzenie dodał(a) Aneta Kalwajtys

W grupie najmłodszej dzieci bardzo lubią zabawy paluszkowe. Spontanicznie podejmują zabawę swoimi rączkami i paluszkami. Podczas zabaw dziecko poznaje nowe rodzaje ruchów i możliwości ich łączenia. Poprawia również sprawność manualną, która niezbędna jest przy ubieraniu się, manipulowaniu różnymi przedmiotami, rysowaniu i pisaniu. W trakcie zabaw wzbogaca również swoje słownictwo, co wpływa korzystnie na rozwój jego mowy. Główna aktywność w tego typu zabawach należy do osób dorosłych, dlatego zabawami paluszkowymi można bawić się od pierwszych dni w przedszkolu. Początkowo dziecko będzie bierne, aż któregoś dnia samo rozpocznie znaną mu zabawę i samo ją poprowadzi. Jest to zawsze powód do dumy zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców i nauczycieli. Zabawy paluszkowe nie wymagają dodatkowych pomocy, trwają najczęściej kilka minut i mogą przeplatać bardziej rozbudowane formy zabawowe.
Gorąco polecam książkę: Krzysztofa Sąsiadka pt. "Zabawy paluszkowe", którą często wykorzystuję. Zawiera wiele przykładów zabaw, które można wykorzystać w pracy z dziećmi w przedszkolu.

Aneta Kalwajtys
Przedszkole Nr 9 im. "Bursztynek" w Koszalinie