9 listopada 2012r. - Dzień jeża - urodziny naszej grupy :)

Wydarzenie dodał(a) Dominika Soporowska

„Czarne oczka, długi ryjek,

Ostry kolec niczym sztylet.

Co to za kolczasty zwierz?

To jest JEŻ, malutki zwierz”

Dzień Jeża to jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Obchodzony jest zazwyczaj 10 listopada  - dlatego nasza grupa w przeddzień tego mało znanego i rozpowszechnionego święta postanowiła zorganizować trzecie urodziny grupy – ponieważ nasza grupa tak właśnie się nazywa – Grupa „Jeżyki”. Celem obchodów tego święta było zapoznanie dzieci z życiem jeża, jego środowiskiem przyrodniczym i przypomnienie, że są to zwierzęta chronione. Całe zajęcia w tym dniu były poświęcone głównemu bohaterowi, czyli jeżykowi. Dzieci na porannych zajęciach mogły wysłuchać bajki Jana Brzechwy pt.: „Jeż”, śpiewały piosenki, które przez 3 lata nauczyły się o Jeżach oraz ilustrowały je ruchem, miały zabawy ruchowe dotyczące tego zwierzaka m.in. „Chodził jeżyk” oraz „Na dywanie siedzi jeż”. Na zakończenie zajęć w pierwszej części dnia dzieci wykonały jeża z ziemniaka lub jabłka przy użyciu wykałaczek. Druga cześć dnia dla dzieci także była bardzo atrakcyjna - dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną z wizerunkiem jeża. Przybył także do naszej grupy gość – mama od Agatki, która postanowiła przeczytać dzieciom książkę Ungeheuer-Gołąb Alicji pt. „Przygody Jeżyka spod jabłoni”. Z okazji urodzin naszej grupy nie zabrakło także słodkości – oczywiście ciasteczek jeżyków, w które zaopatrzyli nas rodzice dzieci. W związku z tym świętem został zorganizowany w naszej grupie także konkurs na najciekawszy wizerunek jeża. Celem konkursu było wykonanie pracy wspólnie z rodzicami. Technika i format wykowania pracy była dowolna. Wykonaną pracę należało dostarczyć do 9 listopada. Rodzice i dzieci stanęli na wysokości zadania. Każdy z wykowanych jeży był niepowtarzalny – były jeże: wypychane, wykonane z butelki, z plasteliny i modeliny, rysowane, wyklejane listkami, był jeż wykonany z kokosa i innych materiałów przyrodniczych, jak również pojawiły się upieczone i ozdobione ciasteczka w kształcie jeżyków. Wszystkie prace, które dzieci wykonały wraz z rodzicami, można podziwiać na zorganizowanej w holu przedszkolnym wystawie. Natomiast wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Dzień jeża – urodziny naszej grupy - więcej zdjęć na stronie przedszkola: http://mp93katowice.edupage.org/photos/?gallery=329&photo=album

od Dominika Soporowska

do Dominika Soporowska