Przygotowanie zwierząt leśnych do zimy

Wydarzenie dodał(a) Marzanna Joniec

Przedszkole Miejskie Nr 7 im. „Bajkowy świat” od lat współpracuje z Nadleśnictwem Kłodawa. W roku szkolnym 2012/2013 realizowany jest w naszej placówce program autorski nauczycielki M. Joniec "Przyjaciele Kubusia Puchatka strażnikami przyrody". W ramach realizacji programu planowane są cykliczne spotkania z leśniczym, podczas których przybliżane będą dzieciom treści z zakresu edukacji leśnej. 7 listopada przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "Przygotowanie zwierząt leśnych do zimy", poprowadzonych przez leśniczego Ludwika Szulca z Nadleśnictwa Kłodawa.
W świecie wielu zwierząt jesień jest okresem przygotowania do przetrwania trudnych warunków zimowych. Jednym ze sposobów przetrwania tego czasu jest zapadanie w sen zimowy, w który zapadają m.in.: niedźwiedzie, jeże, borsuki. Jesienią spożywają one duże ilości pożywienia, które potrafią zmagazynować. Rude wiewiórki na zimowe czasy gromadzą zapasy. W swych kryjówkach składają: orzechy, żołędzie i inne nasiona, z których korzystać będą podczas zimowych przerw w spaniu. Podobno o wielu takich spiżarniach wiewiórki zapominają i stają się one źródłem pożywienia np. dla sójek oraz źródłem sadzonek młodych drzew.
Kolejnym sposobem umożliwiającym przetrwanie zimy zwierzętom jest zmiana sierści z letniej na zimową. Pod względem bezpieczeństwa, jak i termicznym, jest ona korzystna dla zajęcy, lisów, wilków. Ubarwienie zimowe pozwala zwierzęciu na lepsze ukrycie się oraz lepiej izoluje jego ciało, nie pozwalając na niebezpieczne wychłodzenie.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o życiu i zwyczajach zwierząt leśnych. Z zainteresowaniem oglądały barwne ilustracje. Dziękujemy za ciekawą lekcję przyrody.

od Marzanna Joniec

do Marzanna Joniec