🍩 Słodkie promocje i prezent – tylko do 15 lutego! Sprawdź

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Szkoleniowa Środa
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

"Akademia Zdrowego Przedszkolaka" w Przedszkolu Nr 14 w Tychach

Wydarzenie dodał(a) EWA Lorenz ponad 14 lat temu · 3594 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora
"Akademia Zdrowego Przedszkolaka" w Przedszkolu Nr 14 w Tychach

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. To, co jedzą, wpływa bezpośrednio na ich samopoczucie i ważne czynności organizmu. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory. Dlatego nasze przedszkole z ogromnym zaangażowaniem przystąpiło do realizacji programu „Akademia zdrowego przedszkolaka” promującego prawidłowe odżywanie i zdrowy styl życia.

„AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA”

W PRZEDSZKOLU NR 14 W TYCHACH

W roku szkolnym 2011/2012 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu „AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA” zainicjowanego przez LionFitness Witold Lew Starowicz. Głównym celem akcji było kształtowanie wśród dzieci, rodziców i nauczycieli nawyków zdrowego odżywiania. Od pierwszych dni września postanowiliśmy zwrócić uwagę dzieci na prawidłowe odżywianie, zdrowy tryb życia i właściwe postawy proekologiczne. Bezpośrednią realizację programu poprzedziły zajęcia edukacyjne, podczas których realizowaliśmy wiele twórczych działań. Na stałe w naszym przedszkolu zagościły nawyki kształtujące u dzieci postawy prozdrowotne takie jak: picie wody, jedzenie nasion i jabłkowych chipsów oraz miodu. Codzienny pobyt dzieci na świeżym powietrzu, ćwiczenia i zabawy ruchowe stały się obowiązkowym elementem każdego dnia. Tydzień natomiast rozpoczynamy od śniadania w formie szwedzkiego stołu.

Jesienią wybrane grupy zorganizowały wyjścia na stragany targowe, gdzie dzieci same wybrały owoce i warzywa do kącików przyrody. Stworzyło to okazję do posmakowania niektórych warzyw, które zwykle dzieci jadają tylko w postaci gotowanej np. w zupach. Następnie zakupione owoce i warzywa wykorzystaliśmy do zrobienia owocowych sałatek szaszłyków oraz soków. Przystępując do realizacji programu wychowawcy przeprowadzali zajęcia dydaktyczne, podczas których dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego żywienia. Na terenie przedszkola pojawiły się tablice informujące rodziców o prowadzonej akcji i zachęcające do współpracy. Zadania i zabawy z piramidą żywienia stały się inspiracją do wielu twórczych działań. Początki zdobywania wiedzy na temat piramidy żywienia poprzedziły rozmowy oraz działania plastyczne – przedszkolaki kolorowały i układały w formie piramidy obrazki z produktami żywnościowymi. Przy współpracy z rodzicami dzieci przyniosły do przedszkola opakowania po produktach żywnościowych oraz produkty żywnościowe, służące zdrowiu i te, które należy jeść rzadko lub w ogóle. Tak powstała „gigantyczna” piramida żywienia. Do działań zaproszono dyrekcję przedszkola i personel kuchenny. Za stworzenie największej piramidy dzieci z naszego przedszkola otrzymały wyróżnienie w programie. Wspólnie opracowaliśmy książkę kucharską pt. „Smaczne i zdrowe”, w której znalazły się ulubione przepisy naszych przedszkolaków. Dzieci utrwalały zdobytą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, układając jadłospisy - propozycję sprawdziła i zaakceptowała pani intendent, włączając je w przedszkolny jadłospis. Zachęceni do współpracy rodzice zorganizowali kiszenie kapusty w przedszkolu. To wyjątkowe doświadczenie sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji, a kapusta okazała się wyborna.

W ramach programu dzieci upiekły pyszne zdrowe, owsiane ciasteczka bez zawartości cukru, słodzone miodem. W ten sposób przedszkolaki zrozumiały, że słodycze można zastąpić zdrowymi przekąskami.

Podsumowując zadania, wykonaliśmy prace plastyczne na konkurs ”Piramida żywienia”. Jesteśmy przekonani, że poprzez podjęte działania osiągnęliśmy zamierzony cel, jakim jest propagowanie zasad zdrowego żywienia dzieci, oraz upowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z nieprawidłową dietą i jej konsekwencjami dla zdrowia. Realizując ten trudny dla dzieci temat w formie działań twórczych i różnych doświadczeń starałyśmy się, aby nasze przedszkolaki zdobyły nie tylko wiedzę, ale i zdrowe nawyki żywieniowe.

Joanna Antosik, Ewa Lorenz, Barbara Rozwalka

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do EWA Lorenz

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera