Z językiem niemieckim za pan brat

Wydarzenie dodał(a) Monika Krawczyk

Kapitał ludzki w dobie XXI wieku jest podstawą funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa. Inwestycja w człowieka stała się wartością samą w sobie. Jednostka pracuje na przyszłość ogółu. Zatem w kim pokładać największe nadzieje, jak nie w najmłodszych?

Jedną z cech współczesnego człowieka jest umiejętność posługiwania się różnymi językami, co w czasach globalizacji jest bardzo istotne. Rozmaitość sposobów nauki języków obcych za pomocą metod takich jak np. Helen Doron, Glenna Domana czy Total Physical Response (TPR) świadczy o istocie sprawy. Już od najmłodszych lat młodzi ludzie nabywają i zapoznają się z innymi językami. Stało się to swego rodzaju normą społeczną, gdyż do języków ojczystych napływają naleciałości oraz zapożyczenia z innych krajów.

Największym autorytetem u dzieci cieszą się rodzice. Chcąc połączyć te dwie ważne sprawy, zaprosiłyśmy do przedszkola jedną z mam, która jest tłumaczem języka niemieckiego. Maluchy miały możliwość obejrzenia różnego rodzaju słowników niemieckojęzycznych dla najmłodszych, jak i tych profesjonalnych. Osłuchały się z mową naszych zachodnich sąsiadów. Były bardzo zaangażowane w zajęcia i niejednokrotnie dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z nauką i przygodami z różnymi językami. Dzieci chętnie powtarzały zapoznane słówka i próbowały odszyfrować niektóre z nich. Braliśmy udział w zaproponowanych zabawach i wspólnie bawiliśmy się, słuchając muzyki w języku germańskim. Rozbudzanie ciekawości innymi kulturami, a przede wszystkim językami jest bardzo ważna, szczególnie u dzieci w młodszym wieku, które gorliwie chłoną nowe informacje i wiadomości. Takie zajęcia kształtują młodego człowieka, jego postawę i tolerancję w stosunku do odmienności kulturowej.

Na zakończenie podopieczni za aktywny udział zostali nagrodzeni słodkim upominkiem, odwdzięczyli się natomiast szerokimi uśmiechami. Serdecznie dziękujemy Mamie małej Julki za podzielenie się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami i życzymy sukcesów na drodze zawodowej oraz prywatnej!

od Monika Krawczyk

do Monika Krawczyk