"Każdy Przedszkolak dobrze wie jak o zdrowie troszczyć się"

Wydarzenie dodał(a) Renata Jurczyk

Pod takim hasłem w Przedszkolu nr 15 w Rybniku – Boguszowicach 25 kwietnia 2012r. odbył się Międzyprzedszkolny Turniej wiedzy o zdrowiu. W bieżącym roku szkolnym koncepcja przedszkola opierała się na edukacji zdrowotnej. Uważamy, że kształtowanie świadomości dzieci o zdrowym stylu życia powinno odbywać się już od najmłodszych lat, czyli już w przedszkolu. Do swoich działań włączyliśmy również rodziców. Realizowaliśmy takie projekty jak: Kubusiowi Przyjaciele Natury, Akademia Aqafresh, Akademia Zdrowego Przedszkolaka oraz program profilaktyczny Czyste powietrze wokół nas.
Turniej „Czysto i zdrowo” był podsumowaniem tych działań i efektem współpracy Przedszkoli nr 15, 19 i 20. Turniej rozpoczął się inscenizacją w wykonaniu straszaków z P15 z grupy Mądre Sowy, które dały dobre rady w jaki sposób można dbać o naturę, aby ludzie mogli żyć w czystym i zdrowym środowisku. Ponieważ dzieci najlepiej uczą się i zapamiętują w trakcie działania, drużyny z Przedszkoli 15,19,20 miały do rozwiązania szereg praktycznych zadań. Prowadzące Pani Bogusław Biernacka z P15 i pani Dominika Kwiendacz z P20 zaprosiły dzieci do „Kropelkowej gry”, która polegała na tym , że Jaś na umówione spotkanie na piknik w parku z Małgosią, miał dojść po śladzie ponumerowanych kropelek wody. Każda kropelka to zadanie do wykonania: dzieci  segregowały do odpowiednich pojemników śmieci, rozwiązywały quiz na temat czystości osobistej, a zagadki związane z leczeniem i profilaktyką wcale nie były takie łatwe. Aby prawidłowo wykonać zadania dzieci musiały wykazać się wiedzą i wieloma umiejętnościami, np. kiedy miały wybrać spośród wielu rzeczy tylko zdrowe produkty lub po dotyku rozpoznać i nazwać przybory toaletowe. Był również konkurs piosenki o tematyce zdrowotnej i w myśl zasady "W zdrowym ciele zdrowy duch" dzieci się gimnastykowały i wykonywały blues – aerobik. Wielkie ożywienie wprowadziło zadanie związane z degustacją soków w którym dzieci miały wybrać owoce i warzywa z których były one zrobione. Piramida żywienia nie jest już dla dzieci abstrakcyjnym pojęciem, wiedzą już jakich produktów należy jeść najwięcej a które należy unikać. Na zakończenie po podliczeniu punktów wszystkie dzieci zdobyły sprawność Zdrowy Przedszkolak i otrzymały odznakę oraz „do chrupania” jabłka i marchewki. Turniejowe zmagania przedszkolaków obserwowali i przydzielali punkty za prawidłowo wykonane zadania zaproszeni goście: Pani Marzena Palarz z Sanepidu w Rybniku, radny Pan Leszek Kuśka, dyrektor SP18 Pan Roman Pinoczek oraz dyrektorki przedszkoli biorących udział w Turnieju Pani Grażyna Paś (P19), Grażyna Kupczyk (P20) i Renata Jurczyk (P15) gospodarz turnieju. Wszyscy byli zdumieni dużą wiedzą i umiejętnościami dzieci. Imprezą towarzyszącą była wystawa pokonkursowa prac plastycznych Ogólnopolskiego Konkursu Radosny Przedszkolak – to zdrowy Przedszkolak, którego organizatorem było Przedszkole nr 15 w Rybniku. Na konkurs wpłynęło 167 prac z 46 przedszkoli z całej Polski. Prace były przepiękne, dzieci wykazały się dużym talentem i wyobraźnią oraz ciekawym podejściem do tematu, zastosowały różnorodne techniki plastyczne. Jury miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców.
W kategorii 3-4 lat:
I m-ce Julia Ostrowska z przedszkola integracyjnego w Koszalinie
II m-ce Oliwia Kopacz z Przedszkola w Przecławiu
III m-ce Hubert Cierzniak z Przedszkola „Tęczowy Świat” z Poznania

W kategorii 5-6 lat:
I m-ce Weronika Satora z Przedszkola nr 21 w Wałbrzychu
II m-ce Magdalena Lipińska z Przedszkola nr 1 w Koninie
III m-ce Mateusz Wita z Przedszkola w Jankowicach

Przyznano również 10 wyróżnień.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom pod których kierunkiem powstały prace. Pokonkursową wystawę można jeszcze zwiedzać do końca maja w Przedszkolu nr 15 w Rybniku. Mamy nadzieję, że poprzez te wszystkie podejmowane działania zwrócimy uwagę dzieci i dorosłych  na to, jak wielką wartością w życiu człowieka jest zdrowie.
Dyr P15 Renata Jurczyk

od Renata Jurczyk