"Kotki - mali ekolodzy"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

„KOTKI  -  MALI  EKOLOLODZY” – sprawozdanie z obchodów uroczystego Dnia Wody i Dnia Ziemi

zorganizowanych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach,
w grupie dzieci 3 – 4 letnich.

Kotki w ramach projektu Fundacji GAP Polska "Z energią na rzecz ochrony klimatu" w roku szkolnym 2010/2011 bliżej poznają treści związane z edukacją ekologiczną
i z wielką radością realizują powierzone im zadania, które z kolei pomagają im w osiąganiu postawionych celów. Dzięki poruszanym zagadnieniom dzieci uświadamiają sobie, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka (pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie), jak również rozwijają troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi poprzez nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin
i zwierząt, rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi, kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą.

I. „Wiosną dbamy o wodę” – uroczystość grupowa z okazji Światowego Dnia Wody.

23. 03. 2012 r. Kotki przyłączyły się do świętowania Światowego Dnia Wody i pod hasłem „Wiosną dbamy o wodę” wspólnie z panią Agnieszką Baśko zorganizowały uroczystość w swojej grupie. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania o wodzie i jej wędrówkach, rozmawiały o tym: do czego i komu potrzebna jest woda, w jaki sposób należy ją oszczędzać, bawiły się przy piosenkach pt. „Woda, woda”, „Mamo, tato wolę wodę”, sprawdzały, jaka może być woda, poprzez wykonywanie różnorodnych doświadczeń z nią związanych, m.in. dotykały wodę, barwiły ją, próbowały i określały smak, rozpuszczały różne substancje i płyny i obserwowały jak zachowują się one we wodzie, sprawdzały, jakie przedmioty pływają w wodzie, a jakie w niej toną oraz ciężkość wody w stosunku do innych płynów. W dalszej kolejności kolorowały wesołą kropelkę oraz na zakończenie zajęć otrzymały pamiątkowe upominki.

II. „Dbamy o Ziemię, bo to nasz wspólny dom” – uroczystość grupowa z okazji Dnia Ziemi.

23.04.2012 r. Kotki przyłączyły się do obchodów Dnia Ziemi i pod hasłem „Dbamy o Ziemię, bo to nasz wspólny dom” wspólnie z panią Agnieszką Baśko zorganizowały uroczystość w swojej grupie. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania o wędrówce szklanej butelki i dowiedziały się, co to takiego jest recykling i w jaki sposób oraz gdzie się odbywa, rozmawiały o tym, w jaki sposób należy ją dbać o naszą planetę Ziemię, wybierały ilustracje o tym mówiące,  bawiły się przy piosenkach pt. „Posprzątajmy świat” i „Leśne duszki”, układały dobre rady na odpady, jak również segregowały zgromadzone w klasie śmieci do odpowiednich pojemników oraz wykonały ekologicznego kwiatka z materiałów przeznaczonych do powtórnego użytku. W dalszej części dnia wybrały się na spacer po najbliższej okolicy w celu obserwacji środowiska i jego zanieczyszczeń. Natomiast na zakończenie spotkania dzieci otrzymały symboliczne legitymacje „Miłośników czystej planety” i książeczki, w których znajdują się wszystkie porady wskazujące w jaki sposób dzieci powinny o tę planetę dbać.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko