Dzień Ziemi w Zembrowie

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

Każdego roku 22.04.na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszym przedszkolu to święto obchodziliśmy 20.04.2012r. Właśnie tego dnia powinniśmy zastanowić się nad tym, jak chronić nasz wspólny dom czyli Ziemię. Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna w wieku przedszkolnym, bo właśnie wtedy powinna zaczynać się edukacja w tym kierunku.
Wspólnie z dziećmi zastanowiliśmy się, co możemy zrobić, aby nasza planeta była zdrowa,czysta i piękna. W tym roku realizujemy projekt "Zaadoptuj rzekę", więc postanowiłam połączyć go z Dniem Ziemi. Nasze zajęcia w tym dniu opierały się na zanieczyszczeniu rzek i lasów.
Już po śniadaniu rozpoczęliśmy zabawy z Wróżką Ekoludką, która opowiadała dzieciom o swojej przyjaciółce Planetce, która się bardzo mocno rozchorowała z winy nieodpowiedzialnych ludzi, którzy zanieczyszczają przyrodę. Zaczyna jej również brakować wody czystej do picia. Żaliła się też na ludzi, którzy zostawiają wokół rzek śmieci lub też wrzucają je do wody. Przedszkolaki postanowiły ją uporządkować i posegregować te zanieczyszczenia.
Było mnóstwo zadań z segregowania odpadów, opowieść ruchowa "Rośnie drzewo", gdzie zadaniem "Przyjaciół Przyrody", jakimi zostały maluchy z naszego przedszkola, sadziły "na niby" drzewka, a potem Wróżka Ekoludka zamieniła je w w drzewka, które rosły do momentu, aż stały się potężnymi drzewami, które cieszą oczy wszystkich ludzi.
Bawiliśmy się z chustą animacyjną w zabawę o rzece "Uwaga niebezpieczeństwo". Wykonaliśmy instrumenty muzyczne - bębenki z kubków po śmietanie. Nasza orkiestra zagrała do piosenki "Ekologia". Z okazji dzisiejszego święta wróżka przedstawiała scenki, a zadaniem dzieci była ich ocena. Jeżeli sytuacja była korzystna dla Ziemi dzieci pokazywały kciuk do góry, a jeżeli nie to do dołu. W tej części zajęcia uczestniczyły też dzieci z "zerówki" wraz ze swoją panią.
Dzisiaj też dzieci dowiedziały się, co dzieje się dalej z tymi posegregowanymi odpadami, czyli co to znaczy recykling.
Obejrzeliśmy piękną prezentację multimedialną o lesie i jej mieszkańcach "Odgłosy lasu"- polecam, bo warto! Następnie była opowieść "Wielkie sprzątanie na leśnej polanie" o zajączku Kicku i jego przyjaciołach, którzy pewnego dnia poszli do lasu, a na ich ulubionej polanie było mnóstwo śmieci. Zajączek wraz z przyjaciółmi napisali list do naszego przedszkola, czyli do "Przyjaciół Przyrody", abyśmy im pomogli, bo tam przestały rosnąć drzewa, unosił się brzydki zapach i zwierzątka nie mniały gdzie się bawić.
Szybciutko się z tym uporaliśmy, bo my już wiele umiemy i mogliśmy im pomóc. Wiemy też, co możemy zrobić, aby oszczędzać wodę, aby Planetka - przyjaciółka Ekoludki - była zdrowa.
Na koniec zajęć był "modowy zawrót głowy" - prezentacja strojów z odpadów wykonanych przez rodziców dzieci. Rewelacja!

od Alina Goworek

do Alina Goworek