Prezentacje Poezji Dziecięcej - Dzieci piszą wiersze...

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Rozwijanie twórczej aktywność dzieci jest jednym z priorytetów Przedszkola nr 21. Kiedy realizowałyśmy program działań innowacyjnych dotyczących rozbudzania aktywności twórczej dziecka ,"Raz, dwa, trzy... ułóż i Ty!" zaczęłyśmy z dziećmi układać wiersze. Zauważyłam, że ta forma pracy z dziećmi sprawia im dużo spontanicznej radości, dzieci stały się bardziej otwarte, śmiałe. Chcąc podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi rozbudzania aktywności twórczej dziecka w zakresie układania wierszy postanowiłam wraz z koleżanką zorganizować i przeprowadzić powiatowy konkurs pt. Prezentacje Poezji Dziecięcej "Dzieci Piszą Wiersze”.

Przyczyną podjęcia się organizacji tego konkursu była chęć podzielenia się z koleżankami nauczycielkami wiedzą dotyczącą rozbudzania aktywności twórczej dziecka w zakresie układania wierszy zaś celem głównym popularyzacja wśród dzieci przedszkolnych zabawy w układanie rymowanek, wierszy.Organizacja pierwszej edycji Prezentacji Poezji Dziecięcej ,,Dzieci piszą wiersze” była dla nas ogromnym przeżyciem nie tylko z uwagi na zaproszonych gości, media ale również ciekawiło nas z jakim zainteresowaniem spotka się nasz pomysł wśród koszalińskich i okolicznych przedszkoli. Nie spodziewałyśmy się, że spotka się to z tak ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony nauczycielek, dzieci jak i ich rodziców. Na długo przed rozpoczęciem konkursu zaprosiłyśmy panie nauczycielki z przedszkoli koszalińskich i okolic na zebranie organizacyjne. Miało ono na celu podzielenie się wiedzą, spostrzeżeniami, uwagami dotyczącymi rozwijanie aktywności twórczej dzieci w zakresie układania wierszy.

Przedstawiłyśmy również program działań innowacyjnych dotyczących rozbudzania aktywności twórczej dziecka w zakresie układania wierszy ,,RAZ, DWA, TRZY …UŁÓŻ I TY! Dzisiaj możemy śmiało stwierdzić, że Prezentacje Poezji Dziecięcej "Dzieci piszą wiersze” są dumą naszej placówki. Do tej pory odbyły się cztery edycje tej ciekawej formy rozwijania twórczej aktywności dzieci w zakresie układania wierszy.

Ostatnia IV Prezentacja Poezji Dziecięcej "Dzieci piszą wiersze” miała miejsce 6 czerwca 2008 roku.Warto dodać, że w naszym konkursie nie było I, II, czy III miejsc. Zwycięzcami były wszystkie dzieci. Tak zdecydowało dziecięce jury wyłonione spośród dzieci z Przedszkola nr 21. Każdy równomiernie zasłużył na gorące brawa, uściski, dyplomy, podziękowania a przede wszystkim nagrody. Jedną z nagród w konkursie jest tomik poezji dziecięcej, składający się z wierszy prezentowanych przez uczestników Prezentacji Poezji Dziecięcej "Dzieci piszą wiersze”. Do tej pory wydano cztery tomiki.

Oto kilka wierszy autorami, których są przedszkolaki:

Zuzanna Nosal -  lat 6 Przedszkole nr 3 w Koszalinie: Zwiastuny wiosny
Wiosna to piękny czas,
Bo przynosi zieleń dla nas.
Na drzewach robią się pąki,
A na gałązkach ćwierkają skowronki.
Rano budzą nas ciepłe promienie słońca,
Dzieci myślą o wiośnie,
Bo zima dobiega końca.
Popołudniu wszyscy na podwórku biegają
I na kwiatki wiosenne uważają.

Oliwia Mielniczuk - lat 5 Przedszkole nr 16 w Koszalinie: Żabki
Trzy zielone żabki małe,
Na spacerek się wybrały.
Gdy skakały hop, hop.hop,
Bociek szedł za nimi w krok.
Ale żabki hop zrobiły
W wodzie szybko się ukryły.
Tam spotkały rybki małe
- kolorowe były cale!
Wesolutko pływały
I głośno się pluskały.
Żabki do zabawy zaprosiły,
Potem wszystkie razem się bawiły.

Weronika Rybińska – lat 6 Przedszkole nr 21 w Koszalinie: O mamie i tacie jak pojechali w góry
Pojechał tata z mamą na wczasy w góry,
Dojechał szczęśliwie, ale dzień był ponury,
Więc postanowili inaczej spędzić wolny czas,
I piechotą poszli pod górę w piękny las.
Spacerowali tak cały dzień nie zważając
Na inne trwogi, aż ich zabolały nogi,
Postanowili, więc wracać z powrotem,
Gdyby mogli to chyba najchętniej samolotem.
Doszli do domu wieczorem zmęczeni i strudzeni,
Aż w końcu na kanapie usnęli.
Tak spędzony w górach wolny czas
Będą wspominać cały czas.

Kasia Jantoszak- 5 lat Przedszkole Gminne w Boninie:  Kasia
Chodzi Kasia po łące
Zbiera kwiatki pachnące,
Jak ich dużo nazbiera
To je do domu zabiera.
Chodzi Kasia po lesie,
Wietrzyk szumi leciutko.
Kasia zbiera papiery,
Z łanią i małą sówką.
Chodzi Kasia po plaży,
Zbiera muszle i bursztyny,
Gdy je weźmie w obroty,
Powstaną korale mamine.
Gdy nadchodzi wieczór,
Sen ogarnia Kasię,
Cały dzień pracowała
Teraz smacznie chrapie.

Po konkursie każdy mógł spróbować pieczonych ciast, owoców, soków, słodkich deserów, które przygotowały nasze panie kucharki. Już dzisiaj zapowiadamy i zapraszamy na jubileuszową V edycję Prezentacje Poezji Dziecięcej "Dzieci piszą wiersze”.