Nowatorskie rozwiązania edukacyjne w Polsce i na świecie - seminarium

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

Nowatorskie rozwiania edukacyjne w Polsce i na świecie – seminarium

W lutym 2012r. w Warszawie odbyło się czterodniowe seminarium „Nowatorskie rozwiązania edukacyjne w Polsce i na świecie” zorganizowanie przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Spotkanie poprowadziły pani Elżbieta Czerwińska-Klemke i pani Małgorzata Posłuszna - doradcy metodyczni m.st. Warszawy w zakresie wychowania przedszkolnego. W pierwszym dniu seminarium zgromadzone nauczycielki zapoznały się z rozwiązaniami edukacyjnymi we Francji, Włoszech i Szwajcarii. W czasie drugiego spotkania przedstawicielki Przedszkola 125 „Pod złoty promykiem” i Przedszkola 119 „W Zielonym Ogrodzie” zaprezentowały ogólnopolski program autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot „Optymistyczne przedszkole”. Trzeci dzień seminarium to spotkanie studyjne w Przedszkolu 31 gdzie mogłyśmy zapoznać się z planem daltońskim koncepcją indywidualnej pracy z dzieckiem. Ten sposób myślenia o edukacji zapoczątkowała Helen Parkhurst w Dalton w USA. W kolejnym dniu spotkałyśmy się w Przedszkolu 191 im. Marii Kownackiej gdzie miałyśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z dziećmi i obejrzeć w praktyce wdrażanie programu „Radę dam, bo siłę mam” autorstwa pani Beaty Krysiak, pani Barbary Lipińskiej i pani Ireny Zbroszczyk. Na zakończenie seminarium pani Elżbieta Czerwińska-Klemke i pani Małgorzata Posłuszna doradcy metodyczni m.st. Warszawy zaprosiły uczestniczki seminarium na planowaną w przyszłym roku szkolnym konferencję na temat nowatorskich rozwiązań edukacyjnych.

Renata Stawczyk-Mizińska
Przedszkole 124 w Warszawie