Przedszkolne Jasełka

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Ziętal

„Wszystkich zebranych tu gości serdecznie witamy i na Jasełka was zapraszamy.
Opowiemy dzisiaj jak w mieście Betlejem przyszedł Pan Jezus z nieba na ziemię.”

Tymi słowami dzieci z grupy „Duszki” z Przedszkola Publicznego Nr 8 w Opolu powitały zebranych na widowni gości. I to nie jeden raz, ale trzy, bo właśnie tyle razy wystawialiśmy przedszkolne Jasełka. Przedstawienie zostało przygotowane w grudniu i po raz pierwszy pokazane rodzicom przed świętami Bożego Narodzenia. Na widowni zasiedli także zaproszeni goście – pani dyrektor, nauczycielki z głównego oddziału naszego przedszkola oraz ksiądz proboszcz z pobliskiej parafii. W pięknie udekorowanej sali przedszkolaki przeniosły wszystkich w odległe czasy, kiedy w niewielkim miasteczku Betlejem narodził się mały Jezus. Do szopki przybyły postacie, chcące złożyć hołd i pokłon niebiańskiemu królowi. Maryja i Józef przyjmowali dary od aniołów, gwiazdek, pasterzy, króli i dzieci, które także przybyły, aby złożyć w ofierze swoje małe, czyste serduszka. Goście bardzo chętnie przyłączyli się do wspólnego kolędowania. A po przedstawieniu zasiedliśmy do wigilijnego poczęstunku, przygotowanego przez rodziców. W miłym i świątecznym nastroju zakończyliśmy tę ważną, przedszkolną uroczystość.

Po raz drugi przedszkolaki z grupy „Duszki” przedstawiły Jasełka na początku stycznia - dla nauczycielek i  uczniów klas I – III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, mieszczącej się w pobliskiej dzielnicy. Do szkoły tej uczęszcza większość absolwentów z naszej grupy, dlatego dbamy o to, aby współpraca przedszkola i szkoły trwała przez cały rok szkolny. Po przedstawieniu i wspólnym kolędowaniu przedszkolaki zaprosiły uczniów na poczęstunek
i do wspólnej zabawy. To był bardzo mile spędzony dzień!

Z powodu rozpoczynających się w połowie stycznia ferii zimowych Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy w tym roku wyjątkowo wcześnie – 13 stycznia. Ukochani goście tłumnie zasiedli na przedszkolnej widowni a przejęte dzieci po raz trzeci przedstawiły tę ważną
i radosną chwilę narodzenia się małego Boga. Patrząc podczas przedstawienia na swe małe wnuki niejedna babcia ocierała łzy wzruszenia. Po zakończonych Jasełkach dzieci zaśpiewały piosenki i wyrecytowały wiersze o babci i dziadku a także zagrały utwór na instrumentach muzycznych. Na koniec wręczyły kochanym gościom upominki i nadszedł czas na poczęstunek, podczas którego czas umilał wszystkim występ ludowej kapeli „Nieznana”, która często i chętnie współpracuje z naszym przedszkolem, pomagając nam w organizacji imprez i uroczystości przedszkolnych.

Wiele ciepłych i miłych słów, jakie usłyszałyśmy po zakończonych przedstawieniach było dla nas najwspanialszym podziękowaniem. Dzięki temu wiemy, że trud i ciężka praca opłaciły się i  nasze Jasełka przekazały to co najważniejsze – w naszym zabieganym, wiecznie śpieszącym się świecie warto na chwilę zatrzymać się, aby spędzić czas z bliskimi i wspólnie celebrować tak ważne dla nas święta. Jasełka zakończyły życzenia przedszkolaków:

Opłatek bierzemy, przed wami stajemy, by złożyć życzenia od przedszkolnych dzieci.

Na usta się cisną serdeczne życzenia - niech Was mały Jezus łaską opromienia.

I niech da dni lepsze, dni pełne miłości i niech Boży pokój w domach waszych gości.

I tego również życzymy wszystkim.

Nauczycielki grupy „Duszki”: mgr Katarzyna Ziętal, mgr Beata Guzik

od Katarzyna Ziętal