Dzień Badacza
Motywem przewodnim tegorocznych ferii w naszym przedszkolu jest ekologia. Piątek 20 stycznia był Dniem Badacza. W grupie 5-latków przeprowadzono ciekawe doświadczenia i zabawy. Na ich podstawie dzieci próbowały wyciągnąć wnioski, dotyczące m.in. zagrożeń środowiska. Obserwowały jak z uszkodzonego statku wypływa czarna, tłusta plama, która zajmuje coraz większą powierzchnię wody. Próbowały wczuć się w sytuację zwierząt i ryb, które znalazły się w miejscu zanieczyszczenia. Dymiąca świeczka i wilgotny gazik pomogły dzieciom zrozumieć jak ważny jest filtr w kominie, który zmniejsza ilość szkodliwych substancji przedostających się do środowiska. Obserwowały też co dzieje się z płomieniem świeczki przykrytej słoikiem. Następnie wciągając powietrze przez rurki do napojów dzieci przenosiły „śmieci” do odpowiednich pojemników, porządkując „leśną polanę”.
Dużo radości sprawiły dzieciom doświadczenia z balonami, np. pocierały balon o ubranie i obserwowały jak przyczepiają się do niego drobne kryształki cukru. Jednak największe zainteresowanie wzbudził eksperyment z balonikiem założonym na zamrożoną wcześniej butelkę, którą umieściliśmy w ciepłej wodzie. 5-latki ze zdumieniem obserwowały jak balonik powoli napełniał się powietrzem z butelki.
Na koniec mali badacze umieścili nasionka rzeżuchy na dwóch talerzykach. Jeden z nich podlali czystą wodą, a drugi wodą z detergentami. Jakie będą wnioski z tego doświadczenia? Tego dowiemy się dopiero za kilka dni. Teraz dzieci muszą cierpliwie obserwować.