"Niezwykłe spotkania w Przedszkolu Samorządowym w Piotrkowie Kujawskim"

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Dziubich

„To właśnie tego wieczoru,
                                                                                                 gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
                                                                                                 przy stołach są miejsca dla obcych,
                                                                                                bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,
                                                                                               gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
                                                                                               w serca złamane i smutne
                                                                                               po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
                                                                                              zło ze wstydu umiera,
                                                                                              widząc, jak silna i piękna
                                                                                              jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
                                                                                             od bardzo wielu wieków,
                                                                                             pod dachem tkliwej kolędy
                                                                                            Bóg rodzi się w człowieku”.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najuroczyściej obchodzone, a przy tym najbardziej rodzinne święta. W całym długim roku nie ma tak kameralnego, serdecznego dnia, jakim jest Wigilia. To jedyny dzień, w którym chcemy być wszyscy przy wspólnym, rodzinnym stole, pamiętamy o sąsiadach, zostawiamy wolne nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i jesteśmy wzruszeni podniosłą atmosferą. Dla dorosłych wieczór wigilijny to wspomnienia sięgające dzieciństwa i młodości. Dla dzieci Wigilia to najpiękniejszy, najradośniejszy wieczór w roku. Jest choinka, są prezenty, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po tradycyjnych smakołykach śpiewamy kolędy. Początek grudnia to czas kojarzony ze świętami, rodziną, ciepłem domowego ogniska. Dużo wcześniej zabieramy się za kupowanie prezentów dla bliskich, sprzątanie, szykowanie potraw wigilijnych. Dbając o te tradycje nasze przedszkolne sale zmieniły się w krainę „Świętego Mikołaja”. Starodawnym zwyczajem na każdej sali nie zabrakło drzewka choinkowego, które chroni od złych mocy. Dzieci wykonały przepiękne ozdoby. Wśród iglastych gałązek wiły się łańcuchy, lekkie, słomkowe i bibułkowe. Nie zabrakło pachnących pierników, żółtych kaczuszek i pawich oczek.
           Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Święty Mikołaj odwiedził nas 6 grudnia. Tradycyjnie ubrany był w czerwony płaszcz, a na plecach dźwigał ogromny wór z prezentami. Rozdawał grzecznym maluchom słodycze oraz kolorowe zabawki.  Mikołajkowy dzień jak co roku uświetnił nam wyjątkowy gość – pan burmistrz, który w ramach akcji „Mikołajkowego czytania” przeczytał naszym miluśińskim opowiadanie „Bajkowe Święta”, nie zapomniał również o słodkich upominkach. Wielu niecodziennych wrażeń dostarczyło dzieciom gwiazdkowe spotkanie z artystą malarzem panem dyrektorem MGOSK i R. W trakcie  spotkania artysta opowiadał o sobie, o swoich przeżyciach z dzieciństwa, o spotkaniach z Miołajem, o swojej twórczości, pokazał w jaki sposób powstają obrazy.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy artysty. Głównym założeniem spotkania było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań twórczych dzieci, rozbudzanie zamiłowań do sztuki, rozwijanie pomysłowości i oryginalności podczas wykonywania prac plastycznych. „Rysunek dziecięcy to pamiętnik spotkań ze światem, a czasem cierpliwy przyjaciel, który wysłucha wszystkich trosk i zmartwień.” Przekazane emocje, myśli i przeżycia dzieci mogliśmy podziwiać  podczas wystawy prac „Świąteczne drzewko” w holu przedszkola.

Wigilijny zwyczaj obdarowywania się prezentami początek swój bierze jeszcze z rzymskich Saturnaliów. W późniejszych czasach nazwano go Gwiazdką, gdyż prezenty wręczano, gdy na niebie zauważono pierwszą gwiazdkę. Owe gwiazdki na niebie dzięki okazanemu sercu i wsparciu rodziców oraz sponsorów mogły ujrzeć dzieci potrzebujące pomocy w ramach akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, „Podziel się zabawkami z dzieciakami”, „Bożonarodzeniowa kartka”, „Kiermasz Świąteczny”. Nierozłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia są Jasełka, które w naszym przedszkolu  odbyły się 15 grudnia, a 8 stycznia w Kościele p. w. Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim.. Aby kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, by śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy, by przekazywano je z pokolenia na pokolenie zorganizowaliśmy V Biesiadę Świąteczno – Zimową, którą uświetnili swoją obecnością kujawscy muzykanci oraz nasi absolwenci z chórku przy Szkole Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim

W naszej pamięci pozostaje zapach pierników, który przez dziesięciolecia panował w domu naszych babć. W  naszym przedszkolu także nie zabrakło tradycyjnego zapachu świątecznych pierników według przepisu „Babci Józi”.

W ostatnich dniach grudnia w przedszkolu odbyło się I spotkanie opłatkowe dla osób samotnych i starszych. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Piotrkowa Kujawskiego. Była to wspaniale przygotowana uczta wigilijna przy finansowym wsparci MGOPS
 w Piotrkowie Kujawskim zakończona koncertem kolęd w wykonaniu przedszkolaków. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele UM i G oraz ks. Proboszcz, a także gospodarze i organizatorzy Wigilii.

od Katarzyna Dziubich

do Katarzyna Dziubich