Kto oszczędza wodę, od klimatu dostanie nagrodę

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

Dzisiejsze zajęcia to kontynuacja programu ZAADOPTUJ RZEKĘ. Zapoznałam dzieci ze znaczeniem wody w życiu człowieka oraz ze sposobami oszczędzania wody. Program ma na celu pomóc w zrozumieniu maluchom, iż żródłem życia ludzi, zwierząt i roślin jest woda. Zaproponowałam dzieciom eksperyment ponieważ dzieci wychodząc z łazienki często nie dokręcają kranu. Podstawiłam pod niego plastikową miskę, by sprawdzić ile wody nakapie nam podczas zajęć. Rozsypałam obrazki wizerunki różnych zwierząt człowieka, płazów, ryb, gadów, roślin aby dzieci mogły określić do czego danemu stworzeniu potrzebna jest woda. Okazało się,że woda potrzebna jest wszystkim gatunkom żyjącym. Omówiliśmy i obejrzeliśmy obrazki małych i większych zbiorników wodnych po ocean. Dzieci wiedzą skąd się bierze woda i zapoznały się ze sposobami jej oszczędzania poprzez wykorzystywanie deszczówki do podlewania roślin, kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie itp.Potem przyniosłam miskę, którą podstawiłam pod kranem. Okazało się, że nakapało ok.3 l wody. Dzieci wcześniej otrzymały plastikowe nakrętki i watę. Ich zadaniem było ułożyć ją równo w nakrętce. Potem wykorzystaliśmy tę wodę do podlania posypanych na watce nasionek rzeżuchy. Zadaniem dzieci będzie codzienna opieka czyli podlewanie jej w domu po przyjściu z przedszkola oraz ustawienie roślinki na parapecie, aby miała dużo światła. Rzeżucha to krewna kapusty i królowa witaminy C, mistrzyni zdrowia i urody. Zawiera również sole mineralne i magnez. Potem znowu zaniosłam naszą miskę pod kran, bo okazało się, że znowu go ktoś nie dokręcił. Następnie zdjęliśmy nasze opaski z kropelkami, a rozdałam dziewczynkom opaski kwiatki, a chłopcom opaski konewki. Wspaniale się złożyło, bo była równa liczba uczestników zabawy. Przy wesołej muzyce dzieci tańczyły, a gdy umilkła zadaniem chłopców było podlewać swój kwiatuszek, aby pięknie zakwitł. Zabawa bardzo się podobała, więc powtórzyliśnmy ją 2 razy. Na koniec była piosenka z pokazywaniem Kotek.....woda z kranu kap,kap,kap...wszyscy ją znają. Wodę, która kapała do końca zajęc została zużyta do podlania kwiatów na naszej sali, w szatni i łazience.

od Alina Goworek

do Alina Goworek