Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Pełen czarów andrzejkowy wieczór
 zdarza się tylko raz w roku.
Jak mówi stare polskie przysłowie
"Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja".
W ten andrzejkowy wieczór
samych pomyślnych wróżb i spełnionych nadziei

Wróżby z wosku dotyczyły miłości i pomyślności w nadchodzącym roku. Przelewanie wosku przez ucho od klucza utrudniało, ale i wzmacniało wróżebną moc zabawy. Klucz jest w tej wróżbie symbolem tajemnicy, ale i płodności - zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Wyniki poznawało się, oglądając woskową płaskorzeźbę lub jej cień na ścianie. Można dopatrywać się wyglądu przyszłego partnera, atrybutów jego zawodu lub kraju, z jakiego pochodzi. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a cienie zaczną same mówić. Z kształtu lanego wosku można również odczytać, jaki zawód jest nam przeznaczony.

Rydzyna

betka