Smerfusie zwiedzają Stare Miasto

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Posacka
ponad 13 lat temu, wyświetleń 2020

W piątek 28 października 2011 r. Smerfusie wyruszyły, aby podbić naszą piękną Starówkę. Pogoda nam dopisała, a więc pierwszą stronę postanowiliśmy przemaszerować. Kiedy troszkę zgłodnieliśmy, zrobiliśmy sobie przerwę na lunch w centrum Elbląga, czyli na pięknym placu Jagiellończyka. Dzieciaczki wyjęły ze swoich plecaków drugie śniadanie i w towarzystwie cudnie przygrzewającego słoneczka rozpoczęły konsumpcję :)

Jak tylko wzmocniliśmy nasz organizm o niezbędne węglowodany, postanowiliśmy wyruszyć w dalszą drogę. Nie minęło dużo czasu, a już znaleźliśmy się przy jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga, czyli przy Bramie Targowej, która jest XIV-wieczną budowlą, stanowiącą w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i przeszliśmy kilka metrów. Przed naszymi oczami stanęła Rzeźba Piekarczyka, będąca mocno rozpoznawalnym symbolem miasta. Elbląski Piekarczyk jest wykonany z brązu i liczy sobie 160 cm wysokości. Przedszkolaki od razu zaczęły pocierać nos piekarczyka, aby to przyniosło im szczęście. To był odpowiedni czas na kolejną pamiątkową fotkę.

Punktem kulminacyjnym naszej wyprawy było dotarcie do Ratusza Staromiejskiego na wystawę ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Pokazuje ona dzieje ludzi i okrętów walczących o niepodległą Polskę od wybuchu wojny 1 września 1939 roku do jej zakończenia 8 maja 1945 roku.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdowały się modele okrętów, które były w służbie Polskiej Marynarki Wojennej lub tylko zostały czasowo użyczone przez wojska sojusznicze; modele najmniejszych jednostek pływających, typu kutry pościgowe, trałowce, okręty podwodne, niszczyciele i krążownik. Obok modeli okrętów i samolotów ukazane zostały również elementy uzbrojenia strzeleckiego i amunicja oraz indywidualnego wyposażenia marynarzy. Prezentowane były także ciekawostki z codziennego życia na okrętach: oryginalne umundurowanie z tamtego okresu, naczynia stołowe czy sprzęt niezbędny do nawigacji i dowodzenia jednostką pływającą.

Naszym dzieciaczkom bardzo spodobała się wystawa, każdy miał okazję zrobić sobie zdjęcie w czapce marynarskiej i poczuć się jak prawdziwy władca mórz i oceanów. Na koniec zwiedzania poproszono nas o pamiątkowy wpis do księgi gości, po czym Smerfusie dumnie przypieczętowały swoją obecność własnym nazwiskiem, pozostawiając w ten sposób ślad w bardzo szczególnym dla nas miejscu. Ta wycieczka przyniosła w darze wiele pouczających informacji, stała się dla nas wspaniałą lekcją historii i z pewnością jesteśmy bogatsi o wiedzę dotyczącą naszego pięknego miasta Elbląg, z którego jesteśmy dumni.

od Katarzyna Posacka

do Katarzyna Posacka