"Pasowanie na Kotka - Przedszkolaka" w PM Nr 11 w Pabianicach

w Pabianicach,
w grupie 3 – 4 latków z udziałem rodziców,
w dniu 27. 10. 2011 r.

Cel główny: Wprowadzenie dzieci w społeczność przedszkolną oraz prezentacja przez dzieci umiejętności nabytych w ciągu pierwszych miesięcy w przedszkolu.

Oczekiwane efekty: Dziecko:

v Potrafi zaśpiewać proste piosenki i zinterpretować ich tekst ruchem,

v Buduje pozytywne relacje między sobą i rodzicem oraz między sobą i nauczycielkami i innymi dziećmi,

v Integruje się z dziećmi i rodzicami poprzez wspólną zabawę,

v Współpracuje z rodzicem w sytuacji zadaniowej,

v Uczy się przełamywać strach, lęk i tremę przed wstępem,

v Staje się prawdziwym przedszkolakiem.

Metoda: słowna , czynna, zadań stawianych do wykonania, pedagogika zabawy.

Forma: praca z całą grupą i rodzicami.

Środki dydaktyczne: płyty CD z piosenkami, obrazki do składania z części, dyplomy, kolorowanki i materiały plastyczne, słodycze.

Proponowany przebieg uroczystości:

1.      Powitanie zaproszonych przez nauczycielki gości – rodziców i dzieci.

2.      Zaprezentowanie przez dzieci piosenki grupowej „Kotek Puszek”.

3.      Uroczyste odczytanie przysięgi i przypomnienie hasła grupowego:

KAŻDY  KOTEK  DOBRZE  WIE, CO  JEST  DOBRE,  A  CO  ZŁE.

PRZYSIĘGA   „KOTKÓW”

My jesteśmy KOTKI małe,

Przedszkolaki z nas wspaniałe.

Dzisiaj święto w grupie mamy

I wesoło przysięgamy:

*     Będziemy zawsze słuchać pani i swojej mamy

*     Zabawki na półeczki pięknie poodkładamy

*     Z talerzyka wszystko chętnie zjadamy

*     Proszę, dziękuję, przepraszam – o tych słowach nie zapominamy

*     O zgodnej zabawie często pamiętamy i zabawek sobie nie zabieramy

*     Na schodach się nie przepychamy, bo bardzo na siebie uważamy

*     Będziemy zawsze dzielni, mili, uśmiechnięci

Od dziś każdy z nas już będzie taki,

Dają słowa – KOTKI – wesołe przedszkolaki.

4.      Pasowanie na przedszkolaka poprzez dotknięcie  dziecka czarodziejskim ołówkiem, wypowiedzenie przez nauczycielkę formułki „Pasuję Cię na Przedszkolaka”
oraz wręczenie dyplomów.

5.      Zaśpiewanie przez dzieci piosenki pt. „Jestem sobie przedszkolaczek”.

6.      „Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak” – podawanie propozycji wymyślonych wspólnie z rodzicami.

7.      „Koty i myszy” – zabawa integracyjna z rodzicami przy piosence „Kocur bury” (dzieci  to kotki – rodzice to myszki; myszki kucają, a kotki je łapią na przerwie w muzyce).

8.      „Kotkowe obrazki” – szukanie przez dzieci ukrytych w klasie kopert z obrazkami przedstawiającymi kotki, pociętymi na części i wspólne z rodzicami ich układanie.

9.      „Kotki dwa” – zabawa przy piosence (ilustrowanie tekstu piosenki ruchem).

10.  „Labado” i „Boogie – Woogie” – zabawy taneczne z rodzicami przy muzyce.

11.  Kolorowanie malowanek z kotkami wspólnie z rodzicami.

12.  Słodki poczęstunek.

13.  Podziękowanie za udział w uroczystości rodzicom i dzieciom, pożegnanie.

Organizatorki uroczystości: Agnieszka Baśko i Anna Dyniak.

Sprawozdanie z uroczystości „Pasowania na Kotka – Przedszkolaka”

Dnia 27. 10. 2011 r w grupie „Kotków” w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Do tego święta dzieci bardzo ochoczo się przygotowywały, zaprosiły również na nie swoich najbliższych. Kotki doskonale wiedzą, że aby zostać prawdziwym przedszkolakiem trzeba odpowiednio się zachowywać w przedszkolu oraz złożyć uroczystą przysięgę. I tak też się stało w dniu pasowania – dzieci zaprezentowały piosenkę grupową „Kotek Puszek”, po której zostały uroczyście zaprzysiężone i włączone do społeczności przedszkolaków. Dalej bawiły się wspólnie z rodzicami oraz uczestniczyły w słodkim poczęstunku. Na zakończenie uroczystości dzieci jako pełnoprawne przedszkolaki pozowały do pamiątkowego zdjęcia do kroniki.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko