Święto Drzewa w... lesie

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

Na początku października br. dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 38 Akademia Zielonego Misia w Krakowie wzięły udział – jak co roku – w obchodach Święta Drzewa. W tym roku święto ma wyjątkowy wymiar, bowiem na całym świecie obchodzony jest Światowy Rok Lasów. Nie ma lepszej scenerii na przeżycie tego dnia, jak znalezienie się w samym środku kompleksu naturalnej przyrody.

Naszym Przewodnikiem, a zarazem Gospodarzem miejsca – las w Zabierzowie (Nadleśnictwo Krzeszowice) był Pan Komendant Marek Pacek, który od kilku już lat towarzyszy najmłodszym z naszego przedszkola w podziwianiu piękna i odkrywaniu tajemnic leśnej przyrody.

Pan Marek opowiedział nam, jakie owoce można jesienią znaleźć w lesie i jak nazywają się te drzewa. Mogliśmy dokładnie obejrzeć każde drzewo w jego naturalnej postaci.  Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób sieją się drzewa i kto w tym procesie pomaga. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza drzewa! Przemierzyliśmy " przedszkole drzew" – zobaczyliśmy, jak wysokie i stare drzewa chronią młode drzewka. Pan Marek, na przykładzie pokrzywy wyjaśnił nam język, jakim rośliny porozumiewają się z otoczeniem, pokazał nam z bliska szerszenia i gniazdo szerszeni na drzewie (!). Opowiedział nam także o grzybach i przestrzegł przed zrywaniem nieznanych gatunków. Poprosił nas również, abyśmy wsparli zwierzęta, które rozpoczęły przygotowania do zimy. Z ogromną ochotą wzięliśmy się do zbierania żołędzi i buczynek dla mieszkańców lasu. Niektórzy z nas musieli od czasu do czasu przerwać pracę, bo co chwilę wydarzało się coś, co odwracało naszą uwagę, np. obserwowaliśmy pracę żuczków na leśnej ściółce. Zmęczeni, ale radośni, odpoczywaliśmy na kłodach zwalonych drzew, pałaszując zawartość plecaczków.

Był również czas na zabawę, podczas której pamiętaliśmy o cichym zachowaniu w lesie. Wszak las to mieszkanie licznych zwierząt.

Dobrze, że mieszkamy tak blisko lasu… Z pewnością nie jest to nasza ostatnia wizyta w lesie. Wyjechaliśmy z pełnymi darów lasu kieszeniami i plecakami, aby upiększyć przedszkolne kąciki przyrody. Te skarby za niedługo stracą swój blask, w naszych głowach zostaną jednak piękne leśne wspomnienia…

od Kinga Kurczek

do Kinga Kurczek