Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Las przyszedł do przedszkola...


Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska
ponad 13 lat temu, wyświetleń 4332


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 Las przyszedł do przedszkola…

                    Jestem bardzo starym opiekunem drzew. Mieszkam w głębokim lesie, wśród potężnych dębów i buków. Codziennie z troską doglądam moich braci i siostry,.Martwię się, bo ludzie, goście naszych lasów, całkowicie o nas zapominają, lekceważą nasze potrzeby, a co gorsza, zaśmiecają nasze tereny i wycinają nas bez potrzeby. Smuciłem się bardzo, jednakże do moich uszu dotarła wiadomość przyniesiona przez leśne ptaszki, że wśród ludzi jest mały ludek, z troską dbający o przyrodę, uczący się szacunku i miłości dla Matki Natury. Nazywają się Przedszkolaki. Obserwowałem ich uważnie i widząc ich działania postanowiłem zorganizować wspaniała leśną wyprawę, zwaną przez ludzi Rajdem. W tym roku już po raz IX spotkały się katowickie przedszkolaki w Miejskim Przedszkolu nr 93, aby pod moją opieką przejść trasy wyznaczone w ochojeckim lesie. Bo ten rok jest rokiem specjalnym dla wszystkich drzew – to Międzynarodowy Rok Lasów!. Wszystko było przygotowane, jednakże złośliwe leśne skrzaty zapędziły nad Piotrowice mnóstwo deszczowych chmur. Woda kapała z nich smętnie, zamieniając leśne ścieżki w potoki błota. Smutek ogarnął moje serce, że w tym roku przedszkolaki nie odwiedzą mnie w lesie, jednakże udało się wszystko zorganizować na terenie … przedszkola! Każda z Drużyn otrzymała kartę startową w postaci książeczki, gdzie szczegółowo miała opisane w jakiej porze roku należy wykonać konkretne zadanie.  Duży budynek pomieścił cztery punkty, związane z porami roku:

 

  1. Jesień

Zadaniem dzieci była segregacja śmieci – butelki, puszki, papier, plastik do odpowiednich worków na śmieci.  Drugie zadanie polegało na wybraniu obrazków związanych tematycznie z jesienią i wklejeniu ich do książki.


  1. Zima

Tutaj przedszkolaki mogły wysłuchać pogadanki leśnika o przygotowaniu się drzew i zwierząt do zimy. Drugie zadanie polegało na wybraniu spośród wielu produktów tych, które mogą zostać zaniesione zimą do paśnika.


  1. Wiosna

Zadanie polegało na łączenie w pary drzew oraz ich liści. Dzieci, pod okiem leśnika oglądały również korę drzewa przez lupy, wysłuchały  pogadanki o chorobach drzew. Zadanie do wykonania polegało na odbiciu kory na kartce z wykorzystaniem kredek świecowych.


  1. Lato

Lato to piękny i słoneczny czas, gdzie można się wspaniale gimnastykować i ruszać na świeżym powietrzu. Zadanie polegało na przejściu przez tor przeszkód – szarfy, chodzenie po linie, zbieranie kasztanów i rzut do celu.

 

Ostatnim zadaniem było wspólne malowane fragmentu drzewa na szarym papierze. Wszystkie arkusze zostały razem sklejone i powstało piękne, przedszkolne drzewo, o niebanalnej kolorystyce.

W Rajdzie wzięło udział łącznie 10 przedszkoli, w tym 13 grup startowych. Przedszkolaki, pomimo „korków” przy poszczególnych punktach zachowały dobry humor i chęć do działania. Każda z grup startowych otrzymała kosz upominków – pojemnik do zbiórki makulatury, doniczki do zimowego ogródka, konewkę, zabawki, słodycze, płyty
z nagraniami śpiewu ptaków, ufundowane przez Radę Rodziców MP93,  Spółdzielnię Mieszkaniową „Silesia”, Lasy Państwowe Katowice,oraz dyplomy i podziękowania. Nadleśnictwo Katowice ufundowało dla każdej drużyny sadzonkę cyprysika.

Bardzo się cieszę, że pomimo brzydkiej pogody wszystko udało się jak należy. Skrzatom nie udało się pokrzyżować naszych planów, a ja zobaczyłem że te małe ludki – Przedszkolaki, to naprawdę miłośnicy Matki Natury. Z niecierpliwością czekam na przyszłoroczny, jubileuszowy(!) Rajd przedszkolaków!

  Do zobaczenia

Drzewiec


Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Kozioł- ŻurawskaWyślij wiadomość
do Dorota Kozioł- Żurawska

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się