Dzień Przedszkolaka w PM Nr 11 w Pabianicach

z okazji Dnia Przedszkolaka
związanego z Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego

Cel ogólny:

Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej oraz uczenie nawiązywania
prawidłowych relacji z innymi osobami.

Oczekiwane efekty:

Dziecko:

v integruje się z innymi dziećmi i próbuje nawiązywać z nimi kontakty,

v aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,

v potrafi współdziałać z innymi osobami w sytuacji zadaniowej.

Metody pracy:

*    percepcyjne (pokaz, wzory postępowania),

*    słowne (pogadanka, bajka),

*    czynne (zadania stawiane do wykonania),

*    twórczego rozwiązywania problemów (burza mózgów).

Formy pracy:

Ø indywidualna i z całą grupą, jednolita.

Środki dydaktyczne: płyty z muzyką o przedszkolakach, tekst bajki logopedycznej, medale w formie kotylionów, balony, bańki mydlane, kolorowa bibuła, obrazki pocięte na części, kolorowanki, słodycze.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie dzieci i zapoznanie z celem uroczystości.

2. Wspólna zabawa taneczna i śpiewanie piosenki pt. „Dzień przedszkolaka” przez wszystkie dzieci.

3. „Jaki powinien być super przedszkolak?” – zabawa twórcza, podawanie propozycji dzieci i zapisywanie ich na tablicy przez nauczycielkę, przypomnienie o zasadach obowiązujących w grupie, odznaczenie dzieci medalami „Super przedszkolaka”.

4. „Roztańczone przedszkolaki” – zabawy ruchowe przy piosenkach „Mały przedszkolak” i „Jestem sobie przedszkolaczek”, ilustrowanie ruchem fragmentów piosenek.

5. „Dzień przedszkolaka” – wysłuchanie bajki logopedycznej połączone z ćwiczeniami buzi i języka oraz dźwiękonaśladowczymi.

6. „Ulubione zabawy dzieci” – zabawy ruchowe przy muzyce z wykorzystaniem kolorowych balonów, pasków bibuły oraz baniek mydlanych.

7. „Przedszkolaki to super dzieciaki” – zabawa doskonaląca percepcję wzrokową – składanie  obrazków przedstawiających chłopca lub dziewczynkę pociętych na 3 części.

8. Podsumowanie uroczystości, rozdanie dzieciom kolorowanek tematycznych.

9. Słodki poczęstunek – częstowanie dzieci chrupkami i cukierkami, przypomnienie o używaniu zwrotu grzecznościowego „dziękuję” podczas częstowania.

10. Podziękowanie za udział i zakończenie uroczystości piosenką o Dniu Przedszkolaka.

Sprawozdanie z uroczystości zorganizowanej w dniu 29. 09. 2011 r. w grupie

3 - 4 latków w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach przez nauczycielkę Agnieszkę Baśko z okazji Dnia Przedszkolaka.

Na wieść o przygotowywanej w grupie uroczystości dzieci bardzo się ucieszyły, tym bardziej, że w tym roku szkolnym wszystkie po raz pierwszy przyszły do przedszkola
i pierwsze ich kroki w przedszkolu nie były łatwe. Dzieci poczuły się wyjątkowe i chętnie brały udział w przygotowaniach: malowały balony, wyklejały medale, dekorowały klasę oraz wybierały malowanki. W dniu balu zorganizowanego z okazji Dnia Przedszkolaka wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i tak jak prosiła pani zabrały ze sobą z domu dużą porcję dobrego humoru. A zabawom tego dnia nie było końca. Dzieci od samego rana bawiły się i śpiewały piosenki o przedszkolakach m.in. „Dzień przedszkolaka”, „Jestem sobie przedszkolaczek” oraz „Mały przedszkolak”. Następnie opowiedziały o tym, jakie cechy powinien mieć super przedszkolak i w jaki sposób powinien się zachowywać w przedszkolu, a w nagrodę zostały odznaczone specjalnie na tę okazje przygotowanymi medalami. Świętowanie Dnia Przedszkolaka w klasie przerywało spożywanie posiłków, podczas których dzieci również wykazywały się umiejętnościami samoobsługowymi oraz próbowały nieznane im do tej pory potrawy. W dalszej części uroczystości dzieci słuchały bajki o przedszkolnych przygodach pewnego chłopca, próbowały oceniać jego postępowanie, potem składały obrazki z części, bawiły się własnoręcznie ozdobionymi balonami, łapały i puszczały bańki mydlane oraz tworzyły proste układy choreograficzne z wykorzystaniem pasków bibuły. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały wybrane przez siebie kolorowanki, a także częstowały się słodyczami, pamiętając o używaniu zwrotów grzecznościowych. Nie zabrakło także zdjęć, do których dzieci bardzo chętnie pozowały. Obchody Dnia Przedszkolaka zakończyły się wspólnym zaśpiewaniem piosenki skomponowanej specjalnie na tę uroczystość.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko