Przedszkolaki fotografują

Wydarzenie dodał(a) Alicja Nowacka

Fotografie często inspirowały ludzi do uwieczniania ważnych wydarzeń, takich jak wesela narodziny dziecka, czy chociażby uchwycenia cząstki przyrody, ratowania zagrożonych gatunków. Mówiąc krótko, rejestrować życie.

Ciemnie urządzone w piwnicach i wypełnione chemikaliami odeszły do lamusa wraz z zawiłym żargonem dotyczącym takich szczegółów technicznych, jak na przykład emulsje filmu. Dziś o fotografii ,może rozmawiać zarówno kilkuletnie dziecko, jak również w podeszłym wieku senior.

Fotografia bardziej niż dawniej pozawala każdemu uchwycić to, co widzi i czuje, to wspólny język, który nas łączy i głęboko porusza. Dzięki nowej technologii, jaka jest technologia cyfrowa, ten język stał się dostępny dla wszystkich. Fakt, że technologia cyfrowa pozwala nam obejrzeć zdjęcie natychmiast po zrobieniu, zrewolucjonizował fotografię i uczynił ja bardziej dostępną. Jednak to nie technologia stanowi istotę fotografowania, lecz samo życie. Dzieci często biorą do rąk różne przedmioty, które w swojej wyobraźni zamieniają w aparat fotograficzny i rejestrują wszystko co ich otacza.

Korzystanie z prawdziwych aparatów cyfrowych pozwoli dzieciom uwiecznić wiele ciekawych sytuacji. Dzieci zazwyczaj nie potrafią korzystać z tradycyjnych wizjerów optycznych, natomiast najmniejszego problemu nie sprawia im zrozumienie obrazu na ekranie LCD z tyłu aparatu cyfrowego. Automatyka ustawienia ostrości, parametrów ekspozycji, doświetlenia błyskiem i stabilizator optyczny pozwala oddać się całkowicie fotografowaniu a dostępny podgląd od razu obejrzeć zrobione zdjęcie.

Dlatego, też w celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego w Przedszkolu nr 9 im. Bursztynek w Koszalinie od kilku lat działa kólłko fotograficzne.

Zainteresowanie dzieci fotografią wprowadza je min w świat fantazji, ukazuje go w innych barwach, daje możliwość swobodnego posługiwania się urządzeniami do tworzenia i przeróbki zdjęć, jak również za pomocą aparatu i komputera tworzenia własnych kompozycji realistycznych, jak i fantastycznych. W dobie "cyfrówek", komputerów należy, jak najwcześniej wprowadzać dzieci w świat techniki. Nie należy dokładnie określać wieku dziecka, zależy to przede wszystkim od zainteresowań dziecka, jak również od dorosłych, którzy potrafią zainteresować i odpowiednio pokierować rozwojem dziecka. Udział dzieci w zajęciach kółka fotograficznego  rozwija wrażliwość, wyobraźnię artystyczną i poczucie estetyki, a przede wszystkim daje dzieciom wiele radości.

od Alicja Nowacka

do Alicja Nowacka