III Międzyprzedszkolna Spartakiada Sportowa - Ekoludki na start!

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Małek

Ekoludki na  start! – III  Międzyprzedszkolna Spartakiada w Lublinie

Już po raz trzeci  w Lublinie zorganizowana została impreza sportowa pod hasłem „Przedszkolak mały i duży wie, że sport mu służy- Ekoludki na start!”. Celem pomysłodawców i organizatorów  Międzyprzedszkolnej Spartakiady Sportowej  jest integracja środowiska przedszkoli lubelskich, aktywizowanie  najmłodszych, „zaszczepienie” w nich sportowego ducha rywalizacji w myśl zasady Fair Play.

Do udziału w sportowych zmaganiach, zorganizowanych pod patronatem miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, zaproszono dzieci z wszystkich lubelskich przedszkoli publicznych. Najpierw przeprowadzone zostały spotkania półfinałowe, podczas których wyłoniono 10 drużyn, które wystąpiły w wielkim finale. W rezultacie 4 czerwca w hali sportowej MOSiR spotkało się na parkiecie aż 100 przedszkolaków reprezentujących 10 zwycięskich placówek.

Sportowych zmagań nadszedł czas! Po przejmującej zapowiedzi  zawodowego krzykacza z Lublina, pana Władysława Stefana Grzyba, posiadającego głos o udokumentowanej sile ponad 80 decybeli, na parkiet wkroczył barwny korowód przedszkolaków i ich pomocników – w tym roku były to Ekoludki oraz Nimfy. Publiczność  jak zawsze powitała setkę sportowców gorącym aplauzem. Radość, zniecierpliwienie, wielkie skupienie, to emocje, które jak wirujące iskierki   zmieniały się na twarzach małych-wielkich sportowców. Zapłonął symboliczny znicz, odśpiewano uroczysty hymn Międzyprzedszkolnej Spartakiady i drużyny wylosowały pierwsze konkurencje, a wśród nich: „Wesołe wiaderka”,  „Wyścig kretów”,  „Wyścig na hulajnodze”, „Bieg z obręczą”,  „Rzuty na punkty”,  „Wyprawa po skarb”,  „Bieg narciarski”,  „Jazda na wózku”,  „U robaczka”, „Wesoła lokomotywa”. Nad prawidłowym i sprawiedliwym przebiegiem tegorocznych rozgrywek bacznie czuwali wykwalifikowani sędziowie, którzy z uśmiechem na twarzach skrupulatnie zliczali punkty i notowali czasy. Atmosfera tej wyjątkowej  rywalizacji udzieliła się również licznie przybyłym na spartakiadę kibicom, rodzinom i przyjaciołom zawodników, którzy doskonale zagrzewali do walki małych zawodników  i sami wytrwale walczyli o puchar „Najlepszych Kibiców”.

Warto podkreślić fakt, że każda drużyna była zwycięzcą, wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz dyplomy, każde przedszkole puchar i wielką górę atrakcyjnych upominków, które ufundowali hojni sponsorzy.

Sportowe potyczki okraszone  były brawurowymi występami tancerzy z przedszkoli organizujących imprezę- przenieśliśmy się za ich sprawą w prehistoryczną krainę Flinstonów oraz mogliśmy poczuć atmosferę gorącej  hawajskiej samby. Nogi niejednemu same rwały się do tańca.

Atrakcyjnym i niekonwencjonalnym w swym założeniu   punktem programu był „Pokaz mody ekologicznej”.  Zobaczyliśmy efekty pracy osób, które  potrafią czynić cuda, wyczarować coś z niczego.  Puste butelki, puszki,
różne pudełka, woreczki, ścineczki, stare gazety, bibułki, papierki, skrawki, agrafki… naprawdę było co oglądać! Wielokrotnie zdarza nam się wyrzucać te pozornie bezużyteczne przedmioty, ale byli tacy, którzy  niektóre z tych rzeczy wykorzystali  do …wykreowania nietuzinkowych ubiorów. ..i takie właśnie stroje ekologiczne  zobaczyliśmy w tym roku.  Ich  twórcy  swą pomysłowością dorównywali  znanym i uznanym kreatorom mody,  a oszałamiające Eko-modelki  i fantastycznych Eko-modeli, spotkamy z pewnością  za kilkanaście lat   na  deskach wybiegów w Mediolanie i Nowym Yorku.

Należy podkreślić, że sportowe święto nie odbyłoby się bez licznych sponsorów, wsparcia władz miasta i ogromnego zaangażowania wielu osób. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami całego przedsięwzięcia są dyrektorki dwóch przedszkoli - pani Barbara Nawrocka - Dyrektor Przedszkola nr 43 oraz pani Elżbieta Siebielec - Dyrektor Przedszkola nr 54. Wszyscy pracownicy obydwu placówek włożyli ogrom  pracy, by ten dzień pozostał na zawsze w pamięci przedszkolaków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na czwartą   Międzyprzedszkolną Spartakiadę Sportową, która odbędzie się już za rok!

Tekst: Katarzyna Małek

od Katarzyna Małek