Dbamy o zdrowie

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Dziubich

Jak należy dbać o zdrowie!

Kto chce prosty być jak trzcina,

Gimnastyką dzień zaczyna!

Całe ciało myje co dzień

Pod prysznicem, w czystej wodzie.

Wie, że zęby białe czyste

Lubią szczotkę i dentystę!

Pije mleko, wie, że zdrowo

Chrupać marchew na surowo.

Kiedy kicha cysta chustka

Dobrze mu zasłania usta.

Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka

Na obrazku bez zarazków.

Rób tak samo, bo chcesz chyba

Tak zdrowy byś jak ryba.

Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego postawy i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia i nawyki decydują o jego późniejszym stylu życia. Przedszkole ma ogromny wpływ na kształtowanie się tych postaw. Dbając o to, podejmowaliśmy działania, które wzbogacają wiedzę dzieci z dziedziny zdrowia i bezpieczeństwa. Staramy się aby edukacja zdrowotna przedszkolaków była łącznikiem pomiędzy wiedzą i doświadczeniem. Oprócz zamierzonych działań wychowawczo-dydaktycznych równie warte są „sytuacje zdrowotne”, dlatego postanowiliśmy odwiedzić piotrkowskie ośrodki zdrowia „Termed” i „Promed”.  Dzieci mogły obejrzeć gabinety lekarskie, obserwować pracę  lekarzy i pielęgniarek.

Dużą rolę w edukacji zdrowotnej odgrywają także specjaliści, których zapraszamy na spotkanie z naszymi przedszkolakami. W tym roku gościliśmy pediatrę, który przeprowadził pogadankę na temat „Jak dbać o higienę osobistą i jak unikać chorób”, panią stomotolog, gdzie dzieci dowiedziały się jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej wysłuchując pogadanki pod tytułem „Nie boję się dentysty dbam o zęby”  Okazało się, że dzieci sporo wiedzą na ten temat. Mimo tego miały także bardzo wiele pytań do naszych gości. Wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziła wycieczka do apteki „Nova”. Wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy pomieszczenia apteczne, dowiedzieliśmy się także ile należy włożyć wysiłku i pracy, aby otrzymać gotowy,  potrzebny lek. Wielką atrakcją było przygotowanie tzw.” lekarstw robionych”. Mogliśmy obserwować czynności jakie należy wykonać w tej sytuacji, ważyć, dokładać imieszać z precyzyjną dokładnością aby osiągnąć cel.

Tegoroczne Wiosenne Czytanie zaszczycili również swoją obecnością pracownicy służby zdrowia.

Należy budować promocję zdrowia i profilaktykę „aby po pierwsze nie szkodzić "w wychowywaniu i nauczaniu na wszystkich jej szczeblach, ale przede wszystkim w najwcześniejszym dzieciństwie, kiedy to buduję się fundamenty dziecka „na życie”

Katarzyna Dziubich, Katarzyna Ulewicz.

od Katarzyna Dziubich

do Katarzyna Dziubich