Nie ma ziemi nad Kujawy

„Ziemio kujawska, równinna
kolebko rodu Piasta,
żyzna, bogata, nizinna,
jak piękne twe wsie i miasta.

Każdy region naszego kraju posiada swoją nazwę, zwyczaje, obrzędowość, tradycje i sztukę. Ma swoją muzykę i tance. Owa  odrębność  sprawia, że  mieszkańcy  danego  regionu utożsamiają się z kultura ludową. Zainteresowanie historia regionu, jego kulturą, obyczajowością świadczy o powrocie do swoich „korzeni”. Warto bliżej zapoznać się z naszymi tradycjami, gdyż są one bardzo bogate, a wierzenia ludowe zawierają wiele życiowych mądrości aktualnych również dziś.

Miesiąc marzec to kolejny miesiąc, w którym dzieci z Przedszkola Samorządowego w Piotrkowie Kujawskim kultywowały zwyczaje i tradycje znane na Kujawach. Koniec karnawału był dobrym momentem, aby dzieci poznały legendę pieczenia pączków. Grupa Muchomorki przy niewielkiej pomocy rodziców wykonała przepyszne faworki. Zapusty to czas na Kozę. Barwny korowód zapustnych  przebierańców z  grupy Krasnoludki i Puchatki na czele z maszkarami zwierzęcymi: koza, bocian, koń, wyruszyły na ulice Piotrkowa. Jak tradycja nakazuje składali wszystkim życzenia pomyślności za co otrzymywali „datki”.

Gdy drzewa zaczęły budzić się do życia  wszystkie przedszkolaki pożegnały złą, uprzykrzona zimę wypowiadając wierszyk: „ Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, w wodę cię rzucamy bo wiosnę witamy”

Tygryski na zajęciach otwartych dla rodziców popisywały się wiedzą  o przedmiotach gospodarstwa domowego(w które bogato wyposażona jest nasza Izba Regionalna) używanych za czasów ich pradziadków. Dzieci z grupy Krasnoludki, Skrzaty, Puchatki przygotowały kujawską biesiadę, na której raczyły się tradycyjnymi potrawami takimi jak: kartofle w mundurkach z gzikiem, chleb własnego wypieku ze smalcem i ogórkiem. Wszyscy bawili się wspaniale porozumiewając się gwarą kujawską.

1 kwietnia w przedszkolu odbył się powiatowy konkurs wiedzy o regionie pod hasłem „Nie ma ziemi nad Kujawy”. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą . W miłej rodzinnej atmosferze taki konkurs to prawdziwa zabawa. Swoimi występami uświetnili go członkowie zespołu Piotrkowianie. 2 kwietnia wszystkie przedszkolami zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. „Na kujawska nutę” dzieci śpiewały i tańczyły. W wierszach i przyśpiewkach przypomniały tradycje związane z Wielką Nocą. Rodzice ze wzruszeniem podziwiali swoje pociechy, zdziwieni, ze tak wiele potrafią.

Podsumowaniem będzie wojewódzki konkurs plastyczny „Wiosna na Kujawach”, gdzie uczestnicy będą mogli pokazać piękno naszej kujawskiej ziemi.

Elżbieta Doręda

od Katarzyna Dziubich